Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yük kanat oyuncularında

Geçen hafta kazandığı Trabzonspor maçı ile ligi yeniden başlatan Fenerbahçe Hikmet Karaman’ın gelişi sonrası büyük takımların adeta korkulu rüyası haline gelen Manisaspor ile geçen haftanın anlam kazanabilmesi açısından çok önemli bir müsabaka oynayacak.

Ilgaz ÇINAR
SON GÜNCELLEME

Taraftarının büyük desteği yanında Trabzonspor’un da psikolojik olarak iyi hazırlanamadığı maçta Fenerbahçe sahada yer alan tüm oyuncularının Alex dahil gösterdiği mücadele sonrası galip gelmişti. Manisaspor maçı için akıllara gelen ilk soru Fenerbahçe’nin saha içerisinde aynı ciddiyeti gösterip göster(e)meyeceği . Hafta içerisinde Aykut Kocaman’ın demeçleri her ne kadar aynı ciddiyet ile maça çıkılacağı yönünde olsa da , milyon dolarlık prim ve prim sonrası özellikle yabancı futbolcuların verilen prime gösterdiği şaşkınlık ifadeleri Aykut Kocaman’ın demeçlerinin önüne geçmiş durumda.Takım kurgusunda başrol oynayan Gökhan Gönül’ün cezası yanında Selçuk’un gördüğü kırmızı kart , özellikle geçen hafta en verimli oyununu ortaya koyan Mehmet Topuz’unsaha içerisindeki mevkiisinde değişiklikgetireceği  gibi Aykut Kocaman’ın da geçen haftaki kurguda zorunlu değişikliğe gitmesine sebep olacak. Yeni transfer!

 

Dos Santos ilesol kanatta uyum problemi yaşamayan Dia’nın Mehmet Topuz’un yerine geçmesi halinde Aykut Kocaman’ın sol öntercihi maçın gidişatında önemli rol oynayacaktır . Sakatlığı yeteneklerinin önüne geçen Özer veyaoyun kurgusuna adapte olmakta sıkıntı çeken Stoch arasında Aykut Kocaman’ın tercihini Stoch’tan yana kullanacağını tahmin ediyorum. Stoch kanat oyuncuları ile hücuma zenginlik kazandıran takımlara karşı savunma zaafı gösterse de hücum gücü olarak bu tarz takımların başını maç içerisinde tekniği ve içeri kat ederek oynaması sebebiyle ağrıtabilecek kapasitede bir oyuncu. Aynı zamanda Manisaspor’un Hikmet Karaman ile puan kaybı yaşadığı maçlar dikkatle incelenirse yenilen gol ve/veya gollerde kanat savunmasında yaşanan kademe hatalarının ön plana çıktığı görülecek, devre arasında geçen senenin maç trafiği yorgunluğunu üzerinden atan Stoch’un geri dönüşü de Fenerbahçe adına büyük kazanç olacaktır.

 

Bu aradaHikmet Karaman’ınÖmer Aysan’ın önünde hangi oyuncuyu oynatacağı da en az Stoch’un varlığı kadar önem kazanmakta. Yiğit İsmail’in giderek artan formu Hikmet Karaman’ın  maça bu oyuncu ile başlayacağını gösterse dahi Hikmet Karaman’ın sürprizlere açık bir teknik adam olduğunu ,  oyuna Isaac ile başlayıp olası bir üstünlük sağlanması  durumunda Yiğit’i  oyuna alıp yüklenen rakibe karşı hızlı hücumlarla gol bulmayı amaçlayabileceğini de unutmamak gerekiyor. Manisaspor stoperleri Dixon ve Kalabane ‘nin standart takımlara karşı uyum içerisinde oynasalar  da statik oynamayan ve sürekli yer değiştiren hücumculara karşı bariz hatalar yapmaları  , kanat oyuncularının kademesine sızan rakibin çizgiye inerek yaptığı ortalarda yapılan adam paylaşma hataları , sahaya Dia – Stoch – Niang ve Alex ile forveti ile çıkacak Fenerbahçe’nin bir adım önde olduğunun da bir göstergesi olmakla beraber maçın kaderininbir bakıma İlker Avcıbay’ın ellerinde olduğunun göstergesi.

Ilgaz Çınar'ın analizi hurriyet.com.tr

 

Özellikle yan toplarda ve kaleyi bir libero gibi terk etmesi gerektiği durumlarda sıkıntılar  yaşayan İlker maçın sonucuna her iki takım içinde doğrudan etki edebilecek ilk oyuncu olarak göze çarpmakta. Manisaspor’un yaşayabileceği bu sıkıntıya son haftalarda duran topları yine etkili kullanmaya başlayan Alex’le beraber  Dia ve Stoch’u da eklersek maçın sonucu hakkında bir öngörüye rahatlıkla sahip olabiliyoruz. Manisaspor’un saha içerisindeki avantajı ise Gökhan Gönül’ün yerine oynayacağını düşünülen Bekir İrtegün’ün o mevkide yaşayacağı sıkıntılar olacaktır. Stoper özelliklerine sahip bu oyuncu doğası gereği sağ bek oynadığı maçlarda bile içeri gömülerek stoperleri sıkıştırdığı için ciddi açıklar vermekte. Karşısında oynayan Simpson arkasındaki Eren’den yeterli desteği alırsa Bekir karşısında üstünlük sağlayacağı gibi , Dia’nın hücum aksiyonlarında da etkinliği yitirmesini sağlayacak ve Fenerbahçe’nin en azından bir kanadını etkisiz hale getirecektir.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

 

Maç orta alana sıkışırsa özellikle Mehmet Topuz ve Mehmet Güven’in  atacağı sert şutlar

 

Simpson’un taşıyacağı toplarda Fenerbahçe stoperlerinin adam paylaşımı

 

Dos Santos’un ileri çıktığı zamanlar bırakacağı boşluk


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler