Dünya Haberleri

  Yugoslavya'da zafer muhalefetin

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yugoslavya'da pazar günü yapılan seçimlerin ardından resmi olmayan sonuçlara göre seçimleri önde götüren muhalefet, zaferin tadını çıkarmaya başladı. Muhalefetin lideri Vojislav Kostunica kendilerini seçimlerin galibi olarak ilan ederken, Kostunica yanlıları galibiyetlerini sokaklarda ve caddelerde kutluyor.

  Muhalefet galibiyetin tadını çıkarırken dün kendilerini galip ilan eden Miloşeviç tarafı da sonucu yavaş yavaş kabullenmeye başladı.

  iki gündür seçimi kendilerinin kazandığını iddia eden Miloşeviç'in partisi Sosyalist Parti yetkilileri ise mağlubiyeti kabul etmeye başladı. Parti yetkilileri seçimlerin en azından ikinci tura kalması ümidi içinde oldukları gözlenirken aradaki farkın fazla olmadığını ve en fazla yüzde üç olduğunu ve bu nedenle seçimlerin ikinci tura kalması gerektiğini iddia ettiler.

  Vojislav Kostunica resmi olmayan sonuçlara göre yaptığı açıklamada oyların yüzde 65'ni aldıklarını belirtirken, Devlet Başkanı Miloşeviç'in oyların yüzde 34'ünü aldığının altını çizdi. Seçim komisyonu seçim sonuçlarının Kostunica'nın açıkladığı oranda olduğu bildirirse, muhalefet seçimleri ikinci tura gerek kalmadan ilk turda kazanmış olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı