Dünya Haberleri

  Yugoslavya seçimlerinde usulsüzlük

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YUGOSLAVYA'da dün yapılan devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerine Devlet Başkanı Slobodan Miloseviş tarafından hile karıştırıldığı ileri sürülüyor. Yugoslavya seçimleri, Yugoslavların ilk defa doğrudan devlet başkanını seçmeleri açısından önem taşıyor. Muhalefetteki 18 partinin desteklediği Vojislav Kostunica karşısında Miloseviç'in şansı çok zayıf görünüyor. Ancak Miloseviç'in hileyle kazanmasından endişe ediliyor.

  Bağımsız bir izleme grubu olan Özgür Seçimler ve Demokrasi Merkezi, dün yaptığı açıklamada, muhalefet temsilcilerinin seçim bürolarından çıkarıldıkları ya da seçmen listelerini, oy sandıklarını ve oy pusulalarını denetlemelerine izin verilmemesi gibi büyük usulsüzlükler olduğunu ileri sürdü. Merkez, birçok seçim yerindeki seçim büroları önünde polis bulunduğu ve Sırbistan'ın güneyindeki bölgelerde açık oy kullanıldığını kaydetti. Merkezden Marko Blagojevic ‘‘Taş Devri'nden bu yana dünyanın hiçbir yerinde böyle bir seçim yapılmamıştır’’ dedi.

  Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin oy verme işlemlerini izlemelerine izin vermeyen Yugoslavya, ülkede çalışmalarına izin verilen yabancı gazetecilerin sayılarına da sınırlama getirdi. Yaklaşık 30 Batılı gazetecinin, seçim arifesinde sınırdışı edildiği kaydedildi. Gazetecilerin, vizelerinin uygunsuzluğu ya da çalışma izinleri bahane edilerek sınırdışı edildiği kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı