Dünya Haberleri

  Yugoslavya: Operasyonu durdurun

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belgrad'ta düzenlediği basın toplantısında, ‘‘operasyon nedeniyle Kosova'da barışı sağlayacak hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini’’ bildiren Yugoslavya Başbakan Yardımcısı Luk Draskoviç, İngiliz 4. Kanal ve CNN'e yaptığı açıklamalarda geri adım atıp, ‘‘Lütfen bombardımanı durdurun. Yugoslavya, en yüksek seviyede bir özerkliği içerecek, siyasi bir anlaşma için şimdi hazır’’ dedi.

  NATO uçakları tarafından düzenlenen operasyonların, Paris planının yok olmasına neden olduğunu savunan Draskoviç, ‘‘Uluslararası Paris anlaşması, bu bombalarla birlikte yok oldu. Bu demokrasi değil. Kabul etmeyeceğimiz bir şeyi, kabul etmemiz için bizi bombalıyorsunuz. Böylesi bir anlaşmayı kabul etmek, ülkemizin bölünmesi anlamına gelir’’ dedi.

  Yugoslavya'nın, NATO'ya yönelik öfkesini gizlemeyen Draskoviç, ‘‘Biz çok ciddi bir şekilde incindik, şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Biz, I. ve II. Dünya savaşındaki müttefiklerimizin bizi bombalayacağını hayal bile etmezdik’’ şeklinde konuştu. Draskoviç, NATO'yu, Kosovalı Arnavutlar'ın askeri şubesi gibi hareket etmekle de suçladı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı