Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yugoslavya ile Türkiye arasında hiç benzerlik yok

  Asım GÜNEŞ / DHA
  26 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2009 - 00:45

  ABD’nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, Çırağan Sarayı’ndaki “Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu Toplantısı”nda, Türkiye’nin Kürt Açılımı ile Yugoslavya’ya dönüp dönmeyeceği ile ilgili sorularını yanıtladı.

  Holbrooke, “Eski Yugoslavya ve Türkiye arasında hiçbir benzerlik yok. Eski Yugoslavya, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Versay’da Avrupa’nın haritasını çizenler tarafından oluşturuldu ve çok farklı insanlar aynı yere konuldu. Türkiye ise selefinin kültüründen doğarak yaratılan ve büyük lider Kemal Atatürk tarafından kurulan çok büyük bir ülke. Arada hiçbir benzerlik yok. Her iki ülkeyi de bilen biri olarak, arada bir bağlantı göremiyorum.” dedi.
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantının ardından Richard Holbrooke ile bir araya geldi. Davutoğlu’nun Holbrooke görüşmesi, kısa süre görüntü alınmasının ardından basına kapalı yapıldı.

  Görüşme sırasında Afganistan seçimlerine de değinilirken, bu konuda yorum yapmak için erken olduğu ve resmi sonuçların beklenmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Holbrooke, Afganistan’a muharip güç gönderilmesi konusunda ise her ülkenin kendi kararını vereceğini söyledi.

  Pakistan’ın dostları

  ABD’nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke ile Davutoğlu toplantının ardından biraraya geldi. Pakistan’ın dostları toplantısına katılan Ahmet Davutoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı şah Mahmud Kureyşi, Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, ısveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı şeyh Abdullah Bin Zeyd El Nahayan, ıran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve ABD’nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke birlikte aile fotoğrafı çektirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı