Yücel: Tütün yakıldı diyen haindir

Hürriyet Haber
13.07.2001 - 02:02 | Son Güncelleme: 13.07.2001 - 02:02

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Faruk Yücel, ‘‘Kim, ‘Hükümet yakmak için falan bölgeden tütün aldı, bu tütünü yaktı' diyorsa, yalan söylüyor, vatana ihanet ediyor’’ dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, TZOB Genel Başkanı Yücel ve beraberindekileri, Başbakanlık Merkez Binası’nda kabul etti. Yücel, 25 dakika süren kabulün ardından yaptığı açıklamada, görüşmede Ecevit'e tarımın öncelikli olan dört sorununu ilettiklerini ifade etti.

Yücel, ‘‘Diyorlar ki bize, ‘Size para vereceğiz.' Biz bu parayı istemiyoruz. Bu parayı Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na, çiftçi sulama borçlarına aktarılsın. Biz yeniden üretim yapabilelim’’ diye konuştu.

Diğer sorunlarının Tütün Yasası olduğunu ifade eden Yücel, Tütün Yasası’nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından ‘‘Haklı gerekçelerle veto edildiğini’’ söyledi. Türkiye'de tütünün yakılmadığını kaydeden Yücel, ‘‘Kim, ‘Hükümet yakmak için falan bölgeden tütün aldı, bu tütünü yaktı' diyorsa, yalan söylüyor, vatana ihanet ediyor. Bu tütünün parasını vermeye biz hazırız. Güneydoğu tütününün dış alıcısı da vardır, sigara sanayisinin içinde de kullanılıyor. Zaten tamamı 50 bin ton tütün. Bu da 50 trilyon lira. 8 buçuk milyar dolarlık tütün sektörünün içerisinde 50 trilyon liralık tütünün esamesi olmaz. Ekilen tütün Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen tütünden daha kaliteli.’’
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı