« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yücel kayıp

WADA’daki bağımsız numune alıcılığı görevinden ayrılan Serap Yücel’in, halter ve Süreyya Ayhan olaylarıyla ilgili tehdit aldığı iddiaları gündeme geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
ÖNCE atletizm ardından halterde yaşanan doping olaylarında adı ön plana çıkan WADA’nın bağımsız numune alıcısı Serap Yücel, geçtiğimiz hafta içinde görevinden ayrılmasının ardından kayıplara karıştı. Türkiye, halterdeki skandal ve bu dalda faaliyetlerimizin uluslararası federasyon tarafından askıya alınmasıyla çalkalanırken, telefonunu kapatan Serap Yücel dış dünya ile ilişkisini de kesti. Yakın çevresindekiler, Yücel’in tehditler aldığını iddia etti.

Raporları yazdı

Halter milli takımının Ankara’daki kampında, yarışma dışı yapılan kontrolde 3 sporcunun kontrole girmediği ve başka bir iddiaya göre de 3 sporcunun yerine başka isimlerin numune verdiği belirtilmişti. Bu olayın raporunu da Serap Yücel yazmıştı. Bu gelişmelerin ardından Uluslararası Halter Federasyonu da Türkiye Federasyonu’nun faliyetlerini askıya aldı.

Görevimi yaptım

Yücel
çevresindekilere gerek Süreyya Ayhan, gerekse halterciler Taner Sağır, Sedat Artuç ve Reyhan Arabacıoğlu olayında raporları yazdığı için suçlamalara maruz kaldığını belirtti. Yücel’in çevresindekilere şöyle dediği öğrenildi: ‘Bu durum beni çok üzüyor. Ben bana verilmiş bir görevi yerine getiriyorumdum. Doping ile ilgili konularda uluslararası kurallar belli ve her federasyon buna uyacağını belirtip altına imza atıyor. Sporcuların da -bu kuralları bilmiyordum- deme hakları yok. Ben orada olmasam, bir başkası olacaktı. Önemli olan kimin olduğu değil, yapılan işlemlerin kurallara uygunluğudur.’

Cezada indirim için kulis yapılacak

TÜRKİYE
Halter Federasyonu, yaşanan son olay nedeniyle uluslararası kurallar gereği 2 yıla kadar ceza alacak. Türkiye’ye yarışmalardan men edilmenin yanında 30 bin ile 100 bin dolar arasında bir para cezası gelecek. Uzmanlar, iyi bir savunma ve kulis çalışması ile bu cezanın indirilebileceği görüşünü savunuyor. Bu konuda dün 7.Avrupa Gençlikten Sorumlu Bakanlar Konferansı için Budapeşte’ye giden Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin de girişimlerde bulunacak. Öte yandan DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, Devlet Bakanı M.Ali Şahin’in halter sporundaki taciz ve doping skandallarının ‘milli felakete’ dönüşmesinde sorumluluğu olup olmadığını sordu. Kandoğan, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, spordan sorumlu bakanın Halter Federasyonun yasaklanması olayındaki sorumluluğunu gündeme getirdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler