Yücaoğlu: Meclis’e para kazanmaya gidiyorlar

Hürriyet Haber
04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, halkın kimi seçtiğini iyi bilmesi rektiğini belirterek, ‘‘Biz milletvekillerinin gerekli yasal düzenlemeyi yapmalarını beklerken, onlar iş takip etmek, yakınlarının işi halletmek, para kazanmak için meclise gidiyor’’ dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, dün Uluslararası Reklamcılık Derneği'nin (IAA) konuğu oldu. Derneğin Hürriyet Medya Towers'da gerçekleşen yemekli toplantısında konuşan Yücaoğlu, seçilen milletvekillerinin meclise para kazanmak amacıyla gittiğini savundu. ‘‘Biz milletvekillerinin gerekli yasal düzenlemeyi yapmalarını beklerken, onlar iş takip etmek, yakınlarının işi halletmek, para kazanmak için meclise gidiyor’’ diyen Yücaoğlu, halkın kimi seçtiğini bilmesi gerektiğine işaret etti.

ÜÇLÜ REÇETE HAZIR

Bu ortamda seçimlerden sonra da gerekli yasal reformların gündeme getirilmesinin kolay olmayacağına dikkat çeken Yücaoğlu, ellerinde üçlü reçetenin olduğunu ve seçimlerden sonra meclisin kapısına dayanacaklarını söyledi. TÜSİAD'ın üçlü reçetesini, ekonomik reformlar, sosyal konular ve iki turlu seçim olarak açıklayan Yücaoğlu, Bankacılık Yasası, Sosyal Güvenlik Reformu'nun gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Seçimlere kadar kısıtlı bütçeyle çalışan hükümetin yapacağı tek şeyin kaynakları doğru yere, yani üretime aktarmak olduğuna işaret eden Yücaoğlu, ‘‘Meclis sadece, ne kadar doğru olduğunu bilmediğimiz bir vergi reformunu çıkartabildi. Bunu da müspet bir adım olarak değerlendiriyoruz. Ancak bazı esnekliklerin olması şart’’ diye konuştu. Türkiye'de bütçenin faiz öncesi fazla verdiğini belirten Yücaoğlu, Hazine'nin ancak faizle para bulabildiğini ve bu nedenle de faiz hadlerinin yüksek olduğunu söyledi. Devlet açıklarının indirilmeden faizlerin düşürülemeyeceğine dikkat çeken Yücaoğlu şöyle konuştu:

İCRAAT GEREKLİ

‘‘Bugün en büyük açık sosyal güvenlik açığı. IMF istikrar programının disiplinle uygulandığını gördü. Ancak bunun kredi paketine dönüşmesi için sosyal reformlar şart. Dünyada yaşanan kriz, gelişen ülkelere yabancı fon akışını durdurması Türkiye'yi de etkiledi. Bankalar Türk halkının mevduatından yararlanıyor. Şirketler de devlet de bu şekilde para bulmaya çalışıyor. Bu da faizleri yükseltiyor. Tekstil, otomotiv, inşaat başta olmak üzere bir çok sektörde satışlar ciddi anlamda düştü.’’

İç piyasada 1994 krizinden farklı olarak vatandaşın satın alma gücünün düşmediğini vurgulayan Yücaoğlu, ‘‘Vatandaşın işini kaybetme korkusu ya da parasını faize yatırması nedeniyle iç piyasada satışlar düştü’’ dedi.

Krizin 6 ay daha süreceği tahmininde bulunan Yücaoğlu, Türkiye nüfusunun da önümüzdeki 25 yıl içinde bazılarının istediği gibi 100 milyon değil 85 milyon olacağını söyledi. Bu 85 milyonun yüzde 50'sinin verimli iş gücünü oluşturacağını vurgulayan Yücaoğlu, Türkiye'nin Avrupa modeline doğru gittiğini söyledi.

REKLAM ŞART

Uzun vadeli düşünen ve kalıcı bir marka yaratma amacında olan şirketlerin reklamdan vazgeçmediğini belirten Yücaoğlu, ancak pek çok şirketin başka hesaplar peşinde olduğunu savundu.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı