Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YSÖP kapsamında tek öğrenciyle eğitim

  A.A
  14 Ocak 2011 - 11:11Son Güncelleme : 14 Ocak 2011 - 11:11

  Muş'un Dumlusu köyünde Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı'na (YSÖP) kayıt yaptıran 14 öğrenciden 13'ünün, kimlik yaşı küçük, normal yaşı büyük ve kız çocuğu olduğu için velisi tarafından okula gönderilmediği, bu nedenle bir öğrenciyle eğitim yapıldığı bildirildi.

  Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, köy okulunda eğitim görürken, okuldan ayrılmış ve eğitimi yarım kalmış öğrencilerin yeniden okula kazandırılması için Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı projeyi Dumlusu köyünde de uygulamaya koydu.

  Köyde, eğitim-öğretim yılı başında YSÖP'e 13'ü kız olmak üzere 14 öğrenci kayıt yaptırdı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de YSÖP öğretmeni olarak Muhammet İkbal Özcan'ı görevlendirdi.

  Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 13 kız öğrenci okula gönderilmediği için tek erkek öğrenci ile ders yapmak zorunda kaldığını söyledi.

  Kız çocuklarının okula devam etmesi için velileri ikna etmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını anlatan Özcan, köy muhtarı ve ihtiyar heyetinin de velileri ikna edemediğini ifade etti. Özcan, 50 haneli ve 400 nüfuslu köyün ilköğretim okulunda 60 öğrenci bulunmasına rağmen, kendi sınıfında sadece bir öğrenci bulunmasından yakındı.

  YSÖP kapsamındaki öğrencilerin kimlik yaşı küçük, fakat normal yaşları büyük olduğu için velisi tarafından okula gönderilmediğine işaret eden Özcan, öğrencilerin yarım kalan eğitimlerine devam etmek için bu programları tamamladıklarını, hızlandırılmış eğitimi tamamladıktan sonra yaşıtlarıyla aynı sınıflarda normal eğitimlerini sürdürdüklerini bildirdi.

  İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar da Milli Eğitim Bakanlığının talimatı doğrultusunda YSÖP uygulandığını belirterek, şöyle devam etti:

  “Biz bunu uygularken öğrencilerimizin sayısına bakmaksızın hareket ediyor ve öğretmen görevlendiriyoruz. Fakat birçok yerde öğrenci ve veliler bu programa duyarlılık göstermiyor. Sınıf açılırken yapılan çalışmalar neticesinde okula önceleri gelen öğrenciler maalesef okulu yarıda bırakıyor. Bakanlığımız, öğrencilere okula yeniden devam etme imkanı sunuyor. Fakat vatandaşlarımız bu konuda yeterli duyarlılığı göstermiyor. Ben, veli ve öğrencilere bu fırsatı kaçırmamaları için çağrıda bulunmak istiyorum. Biz Milli Eğitim olarak bir öğrenci bile olsa o öğrencimiz için sınıf açıyoruz ve öğretmen görevlendiriyoruz. Bu şekilde çok sayıda okulumuz ve köyümüz var.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı