Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YSK: TBMM ve Köşk’ün iradesini yok sayamayız

  ANKARA
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek Seçim Kurulu’nun anayasa değişikliği referandumunun ertelenmemesi kararının gerekçesi belli oldu. Kararda, "Kanunun tümüyle halk oylamasına sunulması hükmü karşısında YSK’nın gerek TBMM gerekse cumhurbaşlığının iradelerini yok sayarak, halk oylamasını iptal etme yetkisi bulunmamaktadır" denildi.

  Beşe karşı altı oyla alınan referandum yapılmasına onay kararının gerekçeleri özetle şöyle: Gümrüklerde oy kullananların 11. Cumhurbaşkanı’nın seçildiğini bilerek oy kullanması nedeniyle seçmen iradesinin fesada uğradığından söz edilmez. Halk oylamasının ertelenmesi halinde bugüne kadar kullanılmış bulunan oyların geçersiz sayılması sonucunu doğuracak bir kararın, seçim hukuku ilkeleriyle bağdaşmayacağı açıktır. Bu nedenle daha önce ilan edilen takvimi işlemekte bulunan halk oylaması sürecinin ertelenerek, yeniden bir halk oylaması takvimi belirlenmesine gerek görülmemiştir.

  SEÇMEN YANILTILDI Karşı oy veren 5 üye ise gümrüklerde oy kullanma süreci başladıktan sonra oylamaya konu olan Anayasa değişiklik metninin değiştirildiğini ve yeni metinin 17 Ekim 2007 gününden itibaren oylanmaya başlandığına dikkat çektiler. Bu durumun, "seçmenin iradesini yanılttığını" savundular.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı