"YSK bu seçimi beceremedi"

A.A
05.08.2014 - 09:58 | Son Güncelleme: 05.08.2014 - 10:03

Yurt dışındaki seçim sürecini bizzat takip eden AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, seçime katılım oranını yetersizliğinden Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sorumlu olduğunu söyledi.

Külünk, YSK’yı şöyle suçladı:
OY kullanan yurt dışındaki seçmenlerin çok heyecanlı ve sandığa gitmeye istekli olduğunu gözlemlediğini anlatan Metin Külünk, “Ancak bütün bu heyacanımız, vatandaşımızın bu coşkusu, muhabbeti, üzgünüm ki YSK’nın anayasal hakkı yok saymaya varacak bir şekilde bu heyacana ket vurdu ve vatandaşımızın oy kullanma hakkı, anayasal hakkı teknik bir düzenlemeye kurban edildi” dedi.

17 Aralık operasyonlarıyla YSK’nın seçim sisteminin ortak yanları olduğunu savunan Külünk, şunları söyledi:
“Sanki 17 Aralık’ın bir ruhu yeniden YSK’nın randevu sisteminin teknik düzenlemesiyle hortladı gibi. Niçin bu kadar iddialı bir cümle söylüyorum? Açıkçası bir milletvekili olarak en önemli özelliklerimizden birisi sokaktan gelen tepkiye pozitif refleks göstermektir. Biz aylardır ama son bir ay kesintisiz bir şekilde randevu sisteminin bu uygulanış biçimin seçmenin sandığa gitmesinin engelleyici olduğunu, seçmenin iradesine bir darbe olacağını ısrarla söylememize rağmen YSK bir duvar oldu. Kulağı yok duymaz, gözü yok görmez oldu.”

SEÇSİS İFLAS ETTİ

“Döndüm soru sordum SEÇSİS sistemini kim yazdı? Daha önce bu sitemi yazanlar hangi yazılım programlarını yaptılar? O yazılım programıyla kamuoyu hangi hukuki tartışmaların içerisine girdi? Bu soruların cevabı aslında YSK’nın bu inadındaki şüpheleri artırıcı sebep. Son iki gün genel merkezimiz başvuruda bulundu, ikisini de reddettiler. Bütün notlarımı tuttum. Çok açık söylüyorum: burada SEÇSİS sistemi iflas etti. Binlerce insanı kapılardan geri çevirdiler, dalga geçtiler milletle... Dört günlük oy kullananların sayısına baktığımızda, kusura bakmayın bu kadar para harcamaya ne gerek var? İsrafın dik alası. Benim gördüğüm kadarıyla Avrupa’da harcanan para 10 milyon Euro’nun çok yukarısında. Başkonsoloslarımla konuştum bu seçimi çok rahatlıkla konsolosluklarda da yapabileceklerini söylediler.”

BECEREMEDİLER

“YSK şunu gördü: YSK’nın içerisinde kimler varsa artık, bilmem ben kimlerin olduğunu... Erdoğan’ın sandıklardan yüzde 70’le çıkacağını gördüler. YSK’da SEÇSİS sistemini yazan akıl bu günleri görerek bunu yazdı. YSK, Avrupa’daki yurt dışı seçim sisteminde işin altında kalmıştır. YSK’nın yöneticileri becerememiştir, beceriksizdirler.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı