Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  YSK Başkanı: Önümüzdeki seçimde 25 yaş uygulanamaz

  14 Mayıs 2007 - 10:03Son Güncelleme : 14 Mayıs 2007 - 10:33

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, "DTP'nin birleşik oy pusulalarına karşı binlerce aday gösterir seçimi kilitleriz " tehdidine yanıt verdi. Aydın "Biz de o zaman ona göre zarflar hazırlarız" dedi.

  AYDIN'IN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçilme yaşının 25'e indirilmesinin bu seçimde uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya Aydın, mevcut yasalara göre 25 yaşın bu seçimde uygulanmayacağına Kurul'un karar verdiğini bildirdi. Bu yönde bir yasal değişiklik yapılması halinde uygulamanın yapılabileceğini ifade eden Aydın, “Anayasal bir düzenleme yapılırsa -ki bağımsız adaylar için böyle bir düzenleme yapıldı- tabii o da daha yasalaşmadı” dedi.

  Aydın, 25 yaşında seçilme uygulamasının mevcut yasalar çerçevesinde 22 Temmuz'daki milletvekili genel seçiminde uygulanamayacağını yineledi.

  Seçmen kütüklerinin güncellenmesi konusundaki sıkıntıların hatırlatılması üzerine de Aydın, şöyle konuştu:

  “Hiçbir sıkıntımız yok. Bu konuda bilen bilmeyen konuşuyor. Seçmen kütüklerimiz çok sağlıklı, şu anda da askıda. Herkes gidip kendini kontrol ettirsin var mı yok mu, varsa eksiği var mı, adında soyadında, adresinde bir değişiklik var mı gitsin görsün. Daha bir hafta süre var. Herhangi bir eksiklik yok ama bunu bilmiyorum hangi amaçla neden böyle söyleniyor anlamıyorum.”

  Bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına ilişkin düzenlemenin hatırlatılması üzerine Aydın, “Devletimiz her şeyi halleder. Bu çok zor bir iş değil. Büyük zarf yapar, büyük oy pusulası yapar düzenler” dedi.

  Aydın, bir başka soru üzerine, şu anda planlanan mevcut oy pusulasında 21 siyasi partinin yer alacağını ve oy pusulasının 82 santimetre olarak belirlendiğini ifade etti.

  Seçimin yaz tatiline gelmesi nedeniyle yazlığa gideceklerin nasıl oy kullanacağına ilişkin bir soru üzerine Aydın, “Seçmen kütüğüne kayıt şartları açıklandı, belli. Ona göre herkes gidip muhtarlıktan formunu doldurup, yazıp ona göre kaydını yaptıracak” dedi.

  “Eğer bir referandum sandığı konulacaksa her iki sandık yan yana olabilecek mi? Bunu yetiştirebilecek misiniz?” sorusuna Aydın, “Zamanında yetişirse koyabiliriz. Bizim için engeli yok” yanıtını verdi.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
  • Hakan Hakan 14.5.2007 10:52:45
   Agizlarina fermuar,kapilarina bir muhur vurunda tehdit neymis ogrensinler.
  • zekeriya keles 14.5.2007 10:50:46
   o kadarda önemli deyil yirmi alti yasindakiler aday gösterilsin ozaman, bir yastan bir sey olmaz
  • HANDAN sımsek 14.5.2007 10:50:45
   AK(!!!)PARTI ELINI NEYE ATSA KURUYUP KALIYO VE BEN BU OLAYA BAYILIYORUM VALLAHI DE BILLAHI DE:)))
  • MUSTAFA AKYER 14.5.2007 10:47:43
   NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLECEKLERSE GELSİNLER ANKARA YA GİRSİNLER MECLİSE AMA DEMEZLERSE O MECLİSTEN ÇIKAMAZLAR
  • zekai çorapçı 14.5.2007 10:47:29
   SEÇİMLER GELDİ ÇATTI BİRMİLYON 600 BİN KİŞİNİN VATANDAŞLIK NUMARASI BULUNMIYAN BİR %4 TEN BAHSEDİLİYOR.BU DURUMDA TEMSİLDE ADALET NASIL SAĞLANACAK.?
  • Nihal TABAK 14.5.2007 10:45:23
   KİMSE TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ TEHDİT ETMESİN, HER ŞEY ANAYASA ÇERÇEVESİ İÇİNDE YAPILIR, İŞTE YETKİLİ AĞIZLAR AÇIKLIYOR DAHA NE İSTİYORSUNUZ
  Sayfa Başı
  HaberlerAfrikaDünya turuDinamo KievBeşiktaşmaçşampiyonlar ligiBeşiktaş maçı ne zaman