YSK Başkanı Em: Cezai şart var, oy pusulaları yetişir

Oya ARMUTÇU
08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, 11 milyon 990 bin liradan 899 bin liraya inen tartışmalı oy pusulası basımı ihalesiyle ilgili “Bu fiyata yapılabilecek mi” tartışması üzerine, cezai şartı hatırlattı. Em, “Oy pusulalarının basımı işi yetişecek. Seçimle ilgili herhangi bir aksaklık yok” dedi.

Güvenlik İçişleri’nin işi

Em, Doğu ve Güneydoğu’da seçim sırasında, güvenliğinin nasıl sağlanacağı soru üzerine ise “Biz bu konuda gerekli tüm kararları aldık. İçişleri Bakanlığı’na bildirdik. Bu konu (güvenlik) onların görev alanı içinde” diye konuştu.
İçişleri Bakanlığı ise, seçim günü ve seçim sonrası alınacak güvenlik önlemleriyle ilgili olarak Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 81 İl Valiliği’ne genelge yayınlamıştı. Sandık güvenliği ile ilgili alınacak tedbirler özetle şöyle:

Gerekirse zırhı araçla

Güvenlik açısından hassasiyet arz eden yerlerdeki sandıklar, evrak ve belgelerle sandık başkan ve en az iki üye gerektiğinde, zırhlı araç ve helikopterle ilçe seçim kurullarına götürülecek.
Oy sayım-dökümü gecenin geç saatlerine kadar sürebileceği için sandıkların konulacağı yerler çevrelerinin iyi aydınlatılması için tedbir alınacak.

Asayiş ve trafik tedbirleri

Kırsal alandaki seçim sonuçlarının seçim kurulu başkanlıklarına ulaşması için güzergahta jandarma teşkilatınca alınacak tedbirlere ek emniyet teşkilatınca da asayiş ve trafik yönünden gerekli tedbir alınacak.
Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra istenmeyen olayların meydana gelmemesi için gerekli tedbirler planlanacak ve uygulanacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı