Gündem Haberleri

  YSK: Asker kaçağı Şeker'in vekilliği düşer

  Hürriyet Haber
  17.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sahte belgelerle dövizli askerlik hakkından yararlandığı belirlenen DYP'li eski Bakan Bahattin Şeker köşeye sıkıştı. Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'nın ortaklaşa yaptıkları çalışma sonunda asker kaçağı olduğu kesinleşen Şeker'in milletvekili dokunulmazlığı zırhı dışına çıkarılması için hukuki prosedür için düğmeye basıldı. Son kararı verecek olan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Altan Tufan da net konuştu, ‘‘Askerliğin yapılmamış olması milletvekilinin seçilme yeterliliğini kaybettirir’’ dedi.

  Milli Savunma Bakanlığı'nın, TBMM Başkanlığı'na yazdığı yazıda, Şeker'in asker kaçağı statüsü içinde olduğu belirtilerek, şu bilgi verildi:

  ‘‘Anılan kişi kendisini Ürdün'de işçi olarak göstererek, dövizli askerlik hizmetinden yararlanmıştır. Ancak yapılan belirlemelerde sözkonusu kişinin Ürdün'de işçi olarak çalıştığını gösterir belgeyi aldığı tarihlerde, Türkiye'de bulunduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle askerlik yükümlülüğünü yerine getirmediği ve asker kaçağı statüsünde bulunduğu anlaşılmıştır.’’

  Şeker'in 18 ay süreyle yeniden silah altına alınması için YSK'nın da harekete geçmesi gerekiyor. Askeri kaynaklar, YSK'nın Milletvekili Yasası'na göre, askerliğini yapmadığı için Şeker'in milletvekili mazbatasını iptal etmesi gerektiğini belirttiler. Aynı kaynaklar, milletvekili seçilme yeterliliği olmadığı saptanan kişilerin mazbatalarının geri alındığına ilişkin pek çok örnek olduğunu söyleyerek, Şeker için de, gecikmeli olsa bile aynı yöntemin izlenmesi gerektiğini vurguladılar.

  YSK Başkanı Tufan Algan da, ‘asker kaçağı’ olduğu kararına varılan Şeker'in akibeti konusunda net konuştu. Algan, milletvekili seçileceklerde aranan şartlar arasında ‘yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmış olmanın’ da bulunduğunu belirterek, ‘‘Askerliğin yapılmamış olması milletvekilinin seçilme yeterliliğini kaybettirir’’ dedi. Algan, böyle bir durumda milletvekili mazbatasının iptali yetkisinin Anayasa gereği YSK'da olduğunu kaydetti.

  MAZBATASINA İPTAL

  YSK'nın tarihinde askerlikten dolayı milletvekili mazbatası iptaline ilişkin bir karar bulunmadığını belirten Algan, şunları söyledi:

  ‘‘Seçilme yeterliliğini kaybettiren mahkûmiyetten dolayı mazbata iptalleri var. Bu durumda, bize ulaşan başvuru, bilgi ve belgeler ışığında konu kurulda görüşülür. Gerek duyulursa -ki teamül böyledir- TBMM Başkanlığı'na yazı yazılarak milletvekilinin savunması istenir. Milletvekilinin veya avukatının veya her ikisinin birlikte kurulda dinlenmesi de söz konusu olabilir. Kurul, bütün bunların neticesinde bir karara varır. Mazbata iptal yetkisi Anayasa'ya göre YSK'nındır.’’

  Askerlik süremde eksik yok

  Devlet eski bakanı, DYP milletvekili Bahattin Şeker, Milli Savunma Bakanlığı tarafından askerliğinin eksik yaptığına ilişkin tesbitin doğru olmadığını söyledi. Şeker, kendisine bugüne kadar konuyla ilgili herhangi bir resmi başvurunun söz konusu olmadığını belirterek, ‘‘Askerlik öncesi Ürdün'de işçi olarak çalıştığıma ilişkin Türkiye'nin Amman Başkonsolosluğu'nun göndermiş olduğu belge, Milli Savunma Bakanlığı arşivlerinde bulunmaktadır’’ dedi. Şeker, suçlamalara üzdüğünü söyleyerek, şöyle konuştu:

  ‘‘Askerlik görev süremde bir eksiklik kesinlikle söz konusu değildir. Devletin bana vermiş olduğu yasal bir hakkı kullandım. Seçim bölgem Bilecik'teki bazı siyasi muhaliflerimin iddialarından yola çıkarak ortaya atılan bu çirkin iddiayı kamuoyunun takdirine sunuyorum. Hiçbir zaman vatana hizmetten kaçmadım. Askerlik gibi en kutsal vatan hizmetini yerine getirmek benim için onurdur.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı