Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YSK Adana seçimini kesinleştirdi, sıra savcılık soruşturmasında

  ADANA, (DHA)
  21 Nisan 2009 - 12:50Son Güncelleme : 21 Nisan 2009 - 12:50

  ADANA Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına AKP, CHP ve DTP’nin başvurularını görüşen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) itiraz ve seçimin iptali istemİni reddetmesi ile MHP adayı Aytaç Durak’ın başkanlığı kesinleşirken, bu konudaki çeşitli iddialarla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’nın açtığı soruşturma sürüyor.

  Savcılık, başta adliyede seçim kurullarının çalışmaları sırasında çekilmiş güvenlik kamerası kayıtları ile diğer iddiaları incelemeye almıştı.
  Seçimi kazandığı kesinleşen ve 5'inci kez aynı göreve gelerek rekor kıran, seçimden 2 ay önce AKP’den istifa ederek MHP’li olan Aytaç Durak, YSK’nın kararından sonra yaptığı açıklamada, “Yüksek Seçim Kurulu Adana seçimleri ile ilgili kararını vererek iftiracıların iddialarını boşa çıkardı” dedi. Rakiplerini ‘seviyesiz siyasetçiler’ olarak niteleyen Durak, asılsız iddialarla seçimin şaibeli hale getirilmeye çalışıldığını, bu tartışmaların bitmesi gerektiğini söyledi.

  800 bin dolayında oy kullanılan Adana’da seçimini 1500 oy ve binde 2 farkla ile kaybeden AKP Adayı Mehmet Ali Bilici, YSK’nın gerekçeli kararını gördükten sonra bir değerlendirme yapabileceğini söyledi. Geniş bir itiraz dosyası ile YSK’ya başvuran, seçimi yüzde 3 daha az oy ile kaybeden CHP adayı Ümit Özgümüş ise, sonuç kesinleşse de ‘seçime şaibe karıştığını’ öne sürerek, bu nedenle seçilen başkanı kutlamayacağını söyledi. Özgümüş, “Oylarımız çalındı, evime hırsız girmiş gibi hissediyorum. Büyük mücadelelerle elde ettiğiniz evdeki eşyalarınız çalınırsa ne hissedserseniz, ben de onu hissediyorum. Adalete güvenmek istiyorum. Güvenmediğimiz hakimleri de şikayet edeceğiz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı