ARDAHAN HABERLERİ

Yrd. Doç. Dr. Küçük’ten, Ardahan Bölgesini Anlatan İki Yeni Kitap

IHA
06.10.2015 - 16:29Son Güncelleme :

YRD. DOÇ. DR. KÜÇÜK'TEN İKİ YENİ KİTAP

IHA

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) akademisyenleri Ardahan ili ve yöresi hakkında akademik çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, Osmanlı Devleti zamanında Ardahan ve Kafkasya bölgesinde görev yapan önemli bürokratları konu alan iki yeni kitap yayımladı.
Yrd. Doç. Dr. Küçük, yazdığı kitapların bir tanesinin Osmanlı bürokrasisinde Ardahan ve Karslı bürokratlar bağlamında devlet adamlarının hayatlarına ilişkin, diğerinin ise Ahıskalı devlet adamları ve bürokratlarını anlattığını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, “Bu kitapları hazırlarken özellikle 19. Yüzyılda Osmanlı’nın sıkıntılı döneminde, dünyada milliyetçilik ayaklanmalarının ortaya çıktığı bir atmosferde Rusya ve İngiltere’nin Kafkasya bölgesine egemen olma süreçlerinde bir takım önemli bürokratların, bu sınır coğrafyasında ne gibi önemli görevler üstlendiklerini, bunların devletin önemli kademelerinde nerelerde çalıştıkları ve böylece Osmanlı’nın dış politikada ne yapmaya çalıştığını öğrenmeye çalıştık. Tabi bu önemli bürokratlar içinde öne çıkan bazı şahsiyetler var. Mesela Ardahan ve Kars bürokratlarını tanıtırken bu 137 kişinin Başbakanlık kayıtlarından biyografilerini inceledik. Bunların içerisinde devletin valisi, büyükelçisi, şairi devlet çalışanları var. Bu kitaplarda yazılı kaynaklardan yararlandık. Bu çalışmaların daha özgün bir yanı ise aile araştırmaları için bize ipuçları verecek. Bu bölgede yaşan insanlar dedelerinin o dönemde devlet içerisinde yapmış oldukları görevleri öğrenmiş olacaklar.” sözleriyle, söz konusu çalışmalarla ilgili temel noktaları genel hatlarıyla ortaya koydu.
Bölge ile ilgili yaptıkları diğer projeler hakkında da bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, “Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın da içinde bulunduğu Kafkasya’nın Yüzleri projesi ve kendi hazırladığım Ardahan-Kars yöresinde yapılan Ermeni mezalimini anlatan projemiz canlı tanıklardan yararlandığımız projelerdir. Bu projelerle bölgede Ermeni nüfusun daha fazla olduğunu inandırmaya çalışan Rus kaynaklar ile kendi milli kaynaklarını karşılaştırarak gerçek bilgileri ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz.” diyerek Ardahan ve Kafkasya bölgesindeki diğer çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ardahan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ardahan ilinden Yrd. Doç. Dr. Küçük’ten, Ardahan Bölgesini Anlatan İki Yeni Kitap hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 16 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yrd. Doç. Dr. Küçük’ten, Ardahan Bölgesini Anlatan İki Yeni Kitap haberi güncellenecektir.

ARDAHAN NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:22
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:10
 • İkindi
  14:34
 • Akşam
  16:49
 • Yatsı
  18:25
Sayfa Başı