Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yozlaşmış Amerikan idealleri için artık kimse ölmemeli

  Zeynep BİLGEHAN/ zbilgehan@hurriyet.com.tr
  23 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 22 Eylül 2012 - 21:39

  Cindy Sheehan, Amerika’nın en ünlü ‘savaş karşıtı anne’si. Oğlu Casey, Irak’ta öldürüldükten sonra 2005’te George Bush’un Teksas’taki evinin önünde kamp kurdu. Kendi deyimiyle, ‘Asker oğlunun hangi kutsal sebep için öldüğünü’ sorgulayarak sembol oldu .

  - Ailenizde, oğlunuz Casey dışında asker olan var mıydı?
  - Babam... Kore Savaşı sırasında Almanya’daki üste görevliydi.
  - O dönem de askerlik kurumuna karşı mıydınız?
  - Vietnam Savaşı sırasında büyüdüm. O zaman da ordunun yaptıklarından hoşlanmıyordum. Gençlerin orduya yazılıp imparatorluk için kiralık katil olmasına karşıyım. Amerikan ordusunun çürümüş bir kurum olarak küçülmesi gerektiğini düşünüyorum.
  - Kampanya başarıya ulaştı; kamuoyu baskısıyla ABD, Irak’tan nihayet çekildi. Oradaki durum şimdi nasıl?
  - Aslında tam çekilmiş değil. Irak’ta hâlâ büyük bir Amerikan varlığı var. Orası mezhep çatışmalarından hâlâ tehlikeli bir yer. Bu
  çatışmalar da işgal nedeniyle ortaya çıktı. Şimdi de Arap devletlerinde Amerikan elçiliklerine karşı saldırılar var. Bir sonraki Amerikan işgalinin nereye olacağı belli değil. İki hafta önce Obama, ABD uçaklarının Libya üzerinde uçup ‘cihatçıları’ arayacağını söyledi. Pilotlar, tepeden bakarak bunu nasıl yapacak ki? Çok sayıda masum ölecek... ABD, faşist bir şirket gibi yönetiliyor ve hiç kimse hayatını yozlaşmış, şiddet dolu Amerikan ‘idealleri’ için riske atmamalı.

  BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
  - Sizce savaşsız bir dünya mümkün mü?
  - Evet, savaşlar insanları ve çevreyi öldürüyor. Bu gezegenin insanları olarak, yüzde 1’in kirli işlerini yapmayı kesme zamanımız geldi de geçiyor bile.
  - Siz de bu seçimlerde Barış ve Özgürlük Partisi’nin başkan yardımcısı adayısınız. Ne vaat ediyorsunuz?
  - BÖP, şirket gibi çalışan partilerin vaat etmediği şeyi vaat ediyor: Barış ve özgürlük. Kaliforniya’daki seçmenlerimizin artması için çalışıyorum. Hükümet, insanları öldürmek yerine onlara iyi bakmalı. Sosyalist devrim için çalışan bir sosyalistim.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı