Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yozgat'taki 6 tarihi köprü restore edilecek

  Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)
  16 Aralık 2009 - 12:30Son Güncelleme : 16 Aralık 2009 - 12:30

  YOZGAT'ta tarihi özelliği bulunan 26 köprüden 6'sı, Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürlüğü ve Bozok Üniversitesi'nin katkılarıyla restore edilecek.

  Eski Kayseri yolu üzerinde bulunan ve yol güzergahının değişmesiyle birlikte Bozok Üniversitesi Kampusu içerisinde kalan tarihi köprünün restore edilmesi için Bozok Üniversitesi tarafından restorasyon projesi hazırlandı. Hazırlanan proje kapsamında çalışma yapan Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürlüğü, Bozok Üniversitesi Kampus alanı içerisinde bulunan tarihi köprü ile Yozgat genelindeki 26 köprüden 5'inin daha restore edilmesiyle ilgili çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar kapsamında Yozgat’a gelen Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürü Halide Sert, kampus alanı içerisinde bulunan ve yol güzergahı değiştiği için kullanılmayan tarihi köprüde incelemelerde bulundu.

  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli, kampus alanı içerisinde yer alan köprünün 1876- 1906 yılları arasında yapıldığının tahmin edildiğini, kitabesinin kayıp olması nedeniyle tarihi konusunda kesin bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Prof. Dr. Varinli, “Tarihi köprünün restore edilerek kampus alanına farklı bir görüntü kazandırmak istiyoruz. Gerekli izinler alındıktan sonra bu köprüyü biz restore ettireceğiz. Bunun dışında diğer tarihi özelliğe sahip köprülerin bazıları da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restore edilecek” dedi.
  Halide Sert ise Yozgat’ta tarihi özelliğe sahip kayıtlı 26 tarihi köprü bulunduğunu belirterek, kampus alanında bulunan köprüyle birlikte 6 tarihi köprünün restore ettirilmesine yönelik çalışma yapıldığını söyledi. Sert, “Türkiye genelinde varlığı bilinen ancak kayıtlara girmeyen tarihi köprülerimiz var. Bugün itibariyle bu sayı kayıtlarımızda 1418 olarak görülüyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı