YOZGAT HABERLERİ

Yozgat’ta katı atıklar enerjiye dönüşecek

DHA
01.12.2017 - 14:55Son Güncelleme :
DHA

Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT,(DHA) –YOZGAT il genelinde, 11 belediyenin katılımıyla oluşturulan Yozgat  Katı Atık Birliği’nin (YOKAB) ‘Entegre Katı Atık Yönetim Projesi’ kapsamında, günlük toplanan 300 ton atığın bertaraf edilerek, enerjiye dönüştürülmesine yönelik çalışmalar sürüyor.
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç başkanlığında düzenlenen toplantıda, ‘Entegre Katı Atık Yönetim Projesi’ hakkında sunum yapan yüklenici firma Koordinatörü Mehmet Dedeoğlu, bu kapsamda mevcut atık sahasının ıslahı ile ilgili çalışmaların başladığını, Entegre Atık Yönetim Sisteminin kurulması ile geri kazanılabilen atıklar ayrıştırılarak, geri kazanımlarının sağlanacağını söyledi. Doğal biyolojik süreçlerle belirli bir süre içinde mikroorganizmalar veya enzimleri tarafından temel bileşenlerine ayrıştırılabilen (Biyobozunur atık) atıkların ayrıştırılarak fermantasyon tesislerinde işleneceğini ve elde edilecek biyogazdan elektrik enerjisi üretileceğini belirten Dedeoğlu, “Ayrıca, depolama sahasında birikmiş olan depolama gazı da toplanarak enerji üretiminde kullanılacak. Bunun yanı sıra elektrik motorlarının çalışması sonrası açığa çıkan ısı da kurulacak seralarda kullanılarak sebze ve çiçek üretimi yapılacak ve nihayetinde çöp toplama sahası son derece modern tesislerin yer aldığı bir endüstri sahasına dönüşmüş olacak” dedi.
Yurtnaç, projeyi sonuna kadar desteklediklerini ifade ederek, daha önceleri bu tür katı atıkların depolandığı yerlerden, insanların burunların tıkayarak geçebildiklerini hatırlattı. Vali Yurtnaç, ‘”Mademki teknoloji bu kadar ilerledi bizim de bu teknolojiyi kullanmamız lazım. Burada bir birlik kurulmuş, tesisin alt yapısı hazırlanmış. Her işin başlangıcı her yerde zor olur. Belediyelerimizin bu tesisi buraya kazandırmış olması, birliği kurmuş olması en önemli icraatlarından bir tanesidir. Gerek il belediyemizi, gerekse birliğe üye olan belediyelerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yozgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yozgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yozgat’ta katı atıklar enerjiye dönüşecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı