YOZGAT HABERLERİ

Yozgat Veteriner Hekimler Odasından “Kurban” Uyarısı

IHA
21 Eylül 2015 - 09:24Son Güncelleme : 21 Eylül 2015 - 09:25

YOZGAT VETERİNER HEKİMLER ODASI, KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ VATANDAŞLARA KURBAN KESİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR HAKKINDA UYARILARDA BULUNDU

IHA

Yozgat Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, kurban’ın sosyal boyutu ağır basan dini bir olgu olduğunu belirterek, ekonomik boyutu da olan kurban, hayvan sağlığı, halk sağlığı, çevre sağlığı ve gıda güvenliğinin yanında hayvan refahı açısından da önemli olduğunu söyledi.
Kurban Bayramında, halkın kurban vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamak istediklerini ifade eden Annteplioğlu, “Kurban Bayramında, veteriner hekim kontrolü dışında sevkıyatı yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmaktadır” dedi.
Hijyenik bir ortamda, hayvana eziyet edilmeden ehil insanlar tarafından çevre sağlığı da dikkate alınarak, eti, sakatatı, derisi ziyan edilmeden kurban kesimi gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Anteplioğlu, “Kurban kesimi sonrasında etler usulüne uygun olarak muhafaza edilmeli ve saklanmalıdır. Ayrıca kesim yapıldıktan sonra kulak küpeleri atılmamalı, İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne teslim edilmelidir. Kesim ve yüzme işlemleri sırasında kan pıhtılaşmaması, etin renginin normal olmaması, göğüs kafesinde inci gibi oluşumlar olması gibi anormal bir durumla karşılaşıldığında vakit geçirilmeden görevli veteriner hekim çağrılmalıdır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat Veteriner Hekimler Odasından “Kurban” Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 09 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat Veteriner Hekimler Odasından “Kurban” Uyarısı haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:35
  • Yatsı
   21:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı