Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yozgat’ta öğrenciler aşılandı

  DHA
  07 Ocak 2015 - 12:03Son Güncelleme : 07 Ocak 2015 - 12:02

  Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, il genelindeki tüm okulları tarayarak, toplam 18 bin 73 öğrenciye koruyucu aşı uyguladı. Anaokulu öğrencilerine Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (KKK), ilköğretim birinci sınıf öğrencilerine KKK ve Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Polio olmak üzere 4’lü karma, ilköğretim 8’inci sınıf öğrencilerine de Tetanoz aşısı yapıldı.

  Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaaslan, Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl rutin olarak yapılan okul aşılamaları kapsamında Yozgat il genelinde de aşılama çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi. Karaaslan, "Bu kapsamda Anaokulu, ilköğretim birinci sınıf, ilköğretim 8’inci sınıf öğrencilerine koruyucu aşıları yıl sonuna kadar yapılmıştır" dedi.

  Karaaslan, Yozgat il genelinde 4 bin 902 Anaokulu, 6 bin 30 ilköğretim birinci sınıf, 7 bin 141 ilköğretim 8’inci sınıf öğrencisi olmak üzere 2014-2015 eğitim öğretim yılında toplam 18 bin 73 öğrenciye aşı uygulandığı söyledi. Karaaslan, "İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkilerinin ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelerden oluşan aşı insanları hastalıktan ve onun bütün kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanmaktadır. Anaokulundan itibaren öğrencilerimize her yıl koruyucu aşılar yapılmaktadır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı