YOZGAT HABERLERİ

Yozgat’ta Mobil Kanser Tarama Tır’ı Köylerdeki Kadınlara Yerinde Hizmet Verecek

IHA
05.09.2015 - 11:15Son Güncelleme :

YOZAT'TA MOBİL KANSER TARAMA TIR'I, KÖYLERDE KANSER TARAMASI YAPACAK

IHA

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından iç dizaynı yaptırılan Kanser Tarama TIR’ı il genelindeki köylerde yaşayan kadınlarda kanser tarama hizmeti verecek.
Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen TIR’ın, Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından iç dizaynı yaptırılan TIR, uzak köylerde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) gelemeyecek durumda olan kadınlara sağlık hizmeti sunacak. Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, kanser hastalıklarında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, mobil olarak hizmet verecek olan gezici Kanser Tarama TIR’ı, KETEM’e gelemeyen uzak köylerde yaşayan kadınlara yerinde hizmet sunacağını söyledi. Kanserle mücadeleye büyük önem verdiklerin bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kanser taraması çerçevesinde meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri olmak üzere 3 tane kanser programı çerçevesinde tarama yapıldığını ifade eden Dr. Karaarslan, “Bu hastalıklarla şimdiye kadar mobil aracımız olmadığı için vatandaşlarımız filmlerini çektirmek için Yozgat KETEM birimine geliyordu. Uzak köylerimizden gelen hastalarımız için ağır bir külfet oluyordu. İnsanlarımız burada bir gün sürecinde zaman ve iş kaybına uğruyordu. Ama şimdi bu mobil aracımızla hizmeti inşallah vatandaşımızın ayağına götüreceğiz” dedi.
Mobil Kanser Tarama TIR’ı ile 3 kanser tarama programını hastalara yerinde hizmet sunulacağını ifade eden Dr. Karaarslan, “Bu aracımızda meme kanseri, bağırsak ve rahim ağzı kanseri için cihazlarımız mevcut. Bunlarla köy köy dolaşarak kanseri erken evrede yakalamak amacındayız. Tabi kanser için erken teşhis önemli olduğu için tedavisinin de mümkün olduğu en erken seviyede tedavisini ettirmek amacındayız. Bunun için mamografi taraması için röntgen teknisyeni, ayrıca rahim ağzı kanseri taraması için ebe ve bağırsak kanseri taraması için laboratuvar teknisyenimizi görevlendirdik. Bu bir tarama programı olduğu için belirli yaş grupları olmaktadır. Genç yaştaki insanları tarayarak kanser evrelerini erken yakalamak amacındayız. Meme kanseri için 2 yılda bir tarama yapılması öngörülmektedir” diye konuştu.
MOBİL GEZİCİ KANSER TARAMA TIR’I İLE 70 BİN KİŞİYE KANSER TARAMASI YAPILACAK
Yozgat genelinde 70 bin kişiye kanser taraması yapılacağını vurgulayan Karaarslan, “Mobil Kanser Tarama TIR’ımız ile 70 bin kadının taramasının yapılması planlandı. Bir ayda 3 bin kişiyi taramamız gerekiyor. Bu mobil aracımızın kapasitesi çalışan kişilerin iş yoğunluğuna göre günlük 40-50 arasında çekim yapabilmektedir. Diğer kanser taramalarımız içinde hedeflerimiz aynı şekildedir. Halkımızın ayağına hizmeti götüreceğiz. Mesai saatleri içerisinde olacak. Gezici aracımızı ilçeler ve ilçelerimize bağlı köylerimiz için düşündük. Dolayısıyla aynen mesai yapıyormuş gibi yapacağız. İlk aşamada mesai saatleri olan haftanın 5 günü yapmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat’ta Mobil Kanser Tarama Tır’ı Köylerdeki Kadınlara Yerinde Hizmet Verecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Eylül 2015 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat’ta Mobil Kanser Tarama Tır’ı Köylerdeki Kadınlara Yerinde Hizmet Verecek haberi güncellenecektir.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  19:00
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı