YOZGAT HABERLERİ

Yozgat’ta Deneme Ekimi Yapılan Amarant Bitkisinin Üretiminde Başarı Elde Edildi

IHA
27.10.2015 - 16:08Son Güncelleme :

YOZGAT'TA DENEME EKİMİ YAPILAN AMARANT BİTKİSİNİN ÜRETİMİNDE BAŞARI ELDE EDİLDİ

IHA

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinasyonunda Yozgat’ta ekimi yapılan ve anavatanı Güney Amerika olan Amarant bitkisinin üretiminde başarı elde edildi.
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelinin koordinasyonu ile Dayılı köyü Araplı çiftliği mevkisinde Amarant bitkisinin deneme ekimi ile 100 dekarlık alanda balkabağı üretimi başarı ile gerçekleştirildi. Amarant bitkisi 50 metrekarelik deneme parsellerine ekimi yapıldığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, üretim sezonu içerisinde bitkinin teknik takibi, sulama, çaplama ile seyreltme ve yabancı ot mücadelesinin teknik personel tarafından yapıldığını belirterek, yapılan bu çalışmalarda başarı sağlandığını söyledi.
İl Müdürlüğü olarak Yozgat çiftçisinin alternatif ve daha çok gelir getirici ürünlerin ekim ve üretimlerini teşvik etmek ve artırmak maksadıyla bu tür deneme uygulamaları yaptıklarını vurgulayan Özdemir, “Amarant bitkisi, Anavatanı Güney Amerika ve bir çeşit tahıl olan yüksek lif ve protein oranına sahip, mısır gibi patlamış olarak unu yapılarak ve değişik gıdalarla karıştırılarak yenebilen bitkidir. İlimizde bu bitkinin ekimi yapılarak üretimi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Yozgat ikliminde yetiştirilebileceği gözlenmiştir. Bu konuda istekli ve meraklı çiftçilerimize tavsiye ediyoruz” dedi.
Yozgat’ta kıraç alanlarda balkabağının yetiştirilebileceğini ifade eden Özdemir, “Balkabağından özellikle sulu alanlarda daha iyi verim elde edilmektedir. Çiftçimize alternatif ürün olarak tavsiye ediyoruz. Yozgat iklim ve toprak şartlarında iyi verim alınmaktadır. Bunu bu Dayılı Köyü çiftçilerinden olan Yusuf Bahri Bacanlı ile yaptığımız uygulamada da gördük” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat’ta Deneme Ekimi Yapılan Amarant Bitkisinin Üretiminde Başarı Elde Edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 16 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat’ta Deneme Ekimi Yapılan Amarant Bitkisinin Üretiminde Başarı Elde Edildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı