YOZGAT HABERLERİ

Yozgat’ta Ayçiçeği Hasadı Sürüyor

IHA
21 Eylül 2015 - 12:23Son Güncelleme : 21 Eylül 2015 - 12:24

YOZGAT'TA AYÇİÇEĞİ HASADI SÜRÜYOR

IHA

Yozgat’ta çerezlik ayçiçeği hasadı sürerken, verimin ve fiyatların düşük olması çiftçiyi üzdü.
Yozgat’ta son yıllarda alternatif ürün olarak ekimi yapılan ve yağlı tohumlar kapsamında ekimi yaygınlaştırılmaya çalışılan ayçiçeğinde geçen yıllara göre bu yıl verimin düşük olması çiftçiyi üzdü. Yozgat’ın Lök köyünde 200 dekar alana ektiği ayçiçeğinin hasadını yapan Bünyamin Ok, ayçiçeğinin olgunlaşma sırasında hava sıcaklıklarının çok yüksek olması ve yağışların az olmasının ürün verimini olumsuz etkilediğini söyledi. Ok, “Ayçiçeğinin hasadını yaptık fakat olgunlaşma döneminde havaların çok kurak ve aşırı sıcak geçmesinden dolayı çekirdekler kendini doldurmadı çok sayıda boş var. Bu da verimi düşürdü” dedi.
Çerezlik ayçiçeğinin kilosunu 2,5 TL ile 4 TL arasında satıldığını ifade eden Ok, “Fiyatlar tam oluşmadı, tüccarlar şuanda düşük fiyat veriyor. Biz de satmıyoruz, inşallah iyi bir fiyat oluşur. İki defa eleme yaptım, birinci sınıf bir ürün oldu. Bizim istediğimiz fiyat oluşmaz ise pazarlarda kilo kilo satacağız" diye konuştu.
Mazot ve gübre fiyatlarının çok yüksek olduğunu çiftçinin zarar ettiğini ifade eden Ok, “Genelde buğday ekiyoruz. Buğday çok masraflı oluyor ve kendisini kurtarmıyor. Biz de hem nadas alanların değerlendirilmesi hem de gelir elde etmek amacıyla, ayçiçeği ekiyoruz. Ayçiçeğinin bakımı da oldukça zordur. Ayçiçeğinde de iki defa gübre atıyoruz. Daha sonra tekleme yapılıyor. Hasadı da zor oluyor. Yapacak bir şeyimiz olmadığı için mecburen bu işi yapıyoruz. Girdilerin yüksek olması, ürün fiyatlarının düşük olması çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Devlet gübre ve mazot desteği veriyor fakat bu çok düşük. Biz gübre ve mazotun ucuzlamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat’ta Ayçiçeği Hasadı Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 12 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat’ta Ayçiçeği Hasadı Sürüyor haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:35
  • Yatsı
   21:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı