YOZGAT HABERLERİ

Yozgat’ta 215 Bin Hayvana Şap Aşısı Yapılacak

IHA
16.10.2015 - 10:59Son Güncelleme :

YOZGAT'TA ŞAP AŞISI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

IHA

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, il genelinde hayvanları hastalıktan korumak amacıyla şap aşılama çalışmalarına başladı.
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Türkiye genelinde de yapıldığı gibi Yozgat’ı da şu anda sonbahar şap aşılmalarının başladığını söyledi. Şu anda 120 bin civarında hayvanın şap aşısının tamamlandığını ifade eden Özdemir, “Toplam da 215 bin hayvan mevcudumuz var, inşallah bunun tamamını biteceğiz” dedi.
Yılda iki sefer şap aşılaması yapıldığını hatırlatan Özdemir, “ Yozgat’ımızda artık şap hasatlığı kalmadı. Şap bulaşan ve hayvanlarda ağır hastalıktı. Bazı hayvanlar bu hastalıktan kurtarılamayarak ölebiliyor. Bu sebeple aşılamaya büyük önem veriyoruz. Bu son iki yıldır aşılamalar da Yozgat’ımızda da büyük bir başarı elde ettik. Tamamen piyasadan biz bu hastalığı kaldırmış olduk. Bütün hayvanlara şap aşısı yapılacak. Yapılamadığı durumlarda ise hayvan sahipleri hayvanların aşılanması için bizi uyarmasını istiyoruz” diye konuştu.
Hayvanlarını aşılatmayanlara 7 bin 323 lira cezai müeyyide uygulanacağını vurgulayan Özdemir, “ Bu aşı büyükbaşa hayvanlara yapılıyor. Küçükbaş hayvanlara da veba ve çiçek aşıları yapılıyor. Şu anda çiftçimiz artık hasatlık olmadığı için işletmelerden para kazanıyor. Öncesinde hem şaptan hem de diğer ve bruselladan dolayı hayvanlarını zayi ediyordu hem para harcıyordu hem de hayvanını kurtarılamıyordu iki yönlü zarar ediyordu. Şimdi artık bunlar kalmadı. Sahada çalışan veteriner arkadaşlarımızın üstün gayretleri ve bizimde takibimiz sonucu bir ekip işi biz Yozgat’ta bunu başardık” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat’ta 215 Bin Hayvana Şap Aşısı Yapılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 10 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat’ta 215 Bin Hayvana Şap Aşısı Yapılacak haberi güncellenecektir.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:02
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:50
Sayfa Başı