YOZGAT HABERLERİ

Yozgat Jandarma’dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri

IHA
26.02.2015 - 17:48Son Güncelleme :

YOZGAT JANDARMA ÖĞRENCİLERE UYUŞTURUCU SEMİNERİ VERİLDİ

IHA

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri köy okullarında öğrencilere uyuşturucu madde ve korunma yolları konusunda seminer verdi.
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, toplum destekli güvenlik hizmetleri modeli kapsamında Esenli ve Çadırardıç Köyü ortaöğretim okulunda öğrencilere uyuşturucu madde ve uyuşturucu maddeden korunma yolları konusunda seminer verdi.
Jandarma personeli tarafından verilen seminerde öğrencilere uyuşturucu madde bağımlılığı hakkında detaylı bilgiler verildi. Ergenlik döneminde gençler üzerinde arkadaşları daha etkili olduğu, gençler bu dönemlerinde aileden uzaklaşabildiği ve arkadaşları ile daha da yakınlaşabildiği belirtildi. Oluşan arkadaş grupları gençlerin davranışlarını şekillendirmede ve sosyal kuralları benimsemede bireyler üzerinde çok etkili olduğu, yanlış arkadaşlıkların gençleri suça sürüklediği ve istenmeyen mağduriyetlerin yaşanmasına sebebiyet verdiği anlatıldı. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmaları, fizik ve ruh üstünlüğüne sahip topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerinin anlatıldı.
Madde ve madde bağımlılığı, bağımlılığın gelişimi, madde bağımlılığının zararları ve madde kullanımı ve madde bağımlılığından korunma yöntemleri konularında önemli bilgiler sunan Jandarma ekipleri; madde bağımlılığı ile mücadelede önleme, yakalama ve tedavi olmak üzere üç yönteme başvurulduğunu söyledi. Maddeyi, sinir sistemini çökerten, sosyal problemlere yol açan, kişiyi kendisine köle eden yapay veya doğal kimyasallar olarak tanımladı ve madde kullanımı aşamasını madde bağımlılığı aşamasının takip ettiğini ve madde bağımlılığı aşamasının da erken dönem ve geç dönem olarak ayrıldığını belirtti.
Madde kullanımı ve bağımlılığının ortaya çıkmasına merak, arkadaş grubuna uyma, farklı gözükmek arzusu, model alma, bir kereden bir şey olmaz düşüncesi, kişisel sorunlardan sıyrılınabileceği yanılgısı gibi nedenlerin yol açtığının vurgulandığı seminerde, bağımlılığın, beynin korkunç hasar görmesi başta olmak üzere felç, kanser, kalp krizi gibi birçok sağlık sorunu yanında maddelerden elde edilen paranın terör finansmanında kullanılması, ulusal kaynakların yatırım yerine hastalıkla mücadeleye kaydırılmak zorunda kalınması, suç artışı gibi sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Jandarma ekipleri, uyuşturucu tacirlerinin kişilere özelikle arkadaşları vasıtasıyla yaklaştığını,’Bir kez dene’, ’Hoşuna gitmezse kullanmazsın’ şeklindeki tuzaklarla onları kandırarak iş yaptıklarını ve gençlerin bu tür durumlara karşı kesinlikle uyanık olması gerektiğini vurguladı. Yine tacirlerin, son tuzak olarak, kişilerde bağımlılık yaratmak için onlara ilk birkaç kez bedava madde verdiklerini de söyleyen Jandarma ekipleri, öğrencileri bu konuda dikkatli olmaya davet etti. Jandarma personeli özellikle uyuşturucu kullanan her 10 çocuk ve gençten 9’u düşük ve orta gelirli ailelerden geldiğine dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir başka konu da bu gençlerin çoğunluğunu parçalanmış aileden değil ailesiyle birlikte yaşayanlar oluşturuyor. Ve en kötüsü her iki çocuktan biri uyuşturucuya arkadaşı yüzünden başlıyor ve çoğunlukla da tedaviyi reddediyor.
Tedavi için kişinin kendisinin istekli olmasının ve kendisini hazır hissetmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Jandarma, önleyici tedbirler konusunda kötü arkadaş grubuna katılmamak, madde kullanma kültürünün filizlendiği yerlerden uzak durmak, tanınmayan kişilerin ikramlarını kabul etmemek gibi konulara dikkat etmenin son derece hayati olduğunu sözlerine ekledi.
Seminer sonunda Jandarma ekipleri, öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Ayrıca Jandarma ekipleri tarafından Öğrencilerin seminer faaliyetleri ile bu konuda bilgi ve bilinçlendirilmesi için Jandarma olarak çalışmalara devam edileceği açıklandı. Jandarma, uyuşturucu ve diğer şüpheli durumlarda ise 156 Jandarma İmdat telefonunu arayarak bildirmelerini istedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat Jandarma’dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 17 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat Jandarma’dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri haberi güncellenecektir.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı