YOZGAT HABERLERİ

Yozgat Göçte Birinci Oldu

IHA
20 Temmuz 2015 - 18:46Son Güncelleme : 20 Temmuz 2015 - 18:47

IHA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat İl Başkanı Ethem Sedef, Yozgat’ın en çok göç veren iller sıralamasında birinci sıraya yükseldiğini söyledi.
TÜİK verilerine göre, geçtiğimiz yıllarda göç veren iller arasında Van’dan sonra ikinciliği paylaşan Yozgat’ın açıklanan son verilerde nüfusu en fazla azalan iller sıralamasında birinci sıraya yükseldiğini ifade eden MHP Yozgat İl Başkanı Sedef, “Son beş yılda Amasya, Çankırı, Çorum, Erzurum, Isparta, Kars, Kırşehir, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Kırıkkale ve Ardahan vilayetlerinin nüfusunda nispeten azalma göze çarparken, Yozgat’taki nüfus azalması zirve yaptı. Bu kapsamda en fazla nüfusu azalan şehir yüzde 11,24 ile Yozgat oldu. 2009 yılında 487 bin 365 kişi olan Yozgat nüfusu 2014 yılında 432 bin 560 kişiye kadar düştü. Yozgat’ı bir adım geriden takip eden Ardahan’da nüfus azalış sayısının yüzde 6, Tokat’ta bu rakamın yüzde 4, Kırıkkale ve Zonguldak vilayetlerinde ise yüzde 3 seviyesinde olması Yozgat’taki göçün ve erimenin boyutunu gözler önüne sermiştir. Türkiye’de son 5 yılda nüfus artışında oransal olarak Antalya, sayısal olarak ise İstanbul’un ilk sırada yer aldığı belirtilmiştir. Sayısal verilere bakıldığında, Yozgat, AK Partiyi siyasal olarak 13 yıldır yüzde 55-65 oranında desteklemesine rağmen başta ekonomi olmak üzere, eğitim, sağlık, tarım alanlarında gerekli desteği maalesef alamamış ve göçe zorlanarak utanılacak bir birincilik almıştır” dedi.
"KAMU BİNASI YAPMAK İSTİHDAM DEĞİLDİR"
“Bu göçte emeği olan başta siyasiler ve yöneticiler, her seçim döneminde vatandaşımızı kandırmaya ve Yozgat’ın geleceğini çalmaya devam ediyor” diyen Sedef, “İş, aş, eğitim, istihdam gibi ciddi yatırımlar bekleyen Yozgatlı her seçim döneminde birkaç kamu binası ile kandırılarak ve sadaka cinsinden yardımlarla yoksullaştırılmaya devam ediliyor. Kamu binası yapmak istihdam değildir, lüks binaların bakımı, temizliği ve aydınlatılması gibi giderleri de yoksul halkın sırtına ayrıca bir yüktür. Devlet tabii ki yoksuluna bakacak ve muhtaçlara kol kanat gerecektir, millete hizmetin gayesi, milletin fakirleştirilmemesidir, AKP resmen şu anda fakirliği yönetiyor ve maalesef devletin tüm imkanları kullanılarak ve algı oluşturularak, özellikle seçim zamanında, havuz medyası ile vatandaşımızın gözü boyanarak gerçekleri görmesi engellenmektedir. Yozgat’ın diğer illere göre rekabet etme gücü 81 ilde 72., gelişmişlik oranı da 74. sıradadır. Üniversiteye öğrenci yerleştirmede Orta Anadolu’da son sıradadır, girdi maliyetlerinin pahalı olması nedeniyle çiftçimiz toprağını terk ederek büyük şehirlerin varoşlarına mahkum edilmektedir bu rakam 2014 yılında 11 bin 502’dir. Her sene küçük bir ilçe nüfusu kadar azalmaktayız, bu sonuçlara göre AKP’nin Yozgat’ta birinci parti olarak çıkmasının izahı gerçekten zordur. Milletimizin maddi ve manevi değerleri talan edilmeye devam edilmektedir. AKP tarafından, göçte ve her türlü gerilemede birinciliğe getirilen Yozgatlı hemşehrilerimiz her seçim zamanı, sandığa gittiği zaman elini vicdanına koyup, yaşadığı şehrin ve çocuklarının geleceğini düşünerek hareket etmelidir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu işin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Yozgat Göçte Birinci Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yozgat Göçte Birinci Oldu haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:01
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:39
  • Yatsı
   21:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı