Gündem Haberleri

  Yozgat’a 30 bin kene kartı

  Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)
  28.05.2010 - 11:13 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanlığı tarafından Yozgat’a kene çıkarmada kullanılmak üzere 30 bin ‘kene kartı’ gönderildi. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda riskli bölgeler arasında yer alan kentte, kene kartlarının dağıtımına pazartesi günü başlanacak.

  Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, “Özellikle kırsal kesimde sağlık merkezlerine uzak olan kesimlerdeki vatandaşlarımızdan her haneye bir tane olacak şekilde kapı kapı dolaşıp kartları dağıtacağız” dedi.

  Dr. Mustafa Uyanık, kene kartı kullanmadaki amacın, yapışan kenenin bir an önce vücuttan uzaklaştırılması olduğunu söyledi. Dr. Uyanık, “KKKA hastalığında önemli etkenlerden biri doğru şekilde kenenin vücuttan en kısa sürede çıkarılmasıdır. Bu kartlardaki amaç da budur. Kart kullanılarak yapılan çıkarmalarda kene ile el teması olmadığı için risksiz ve doğru bir şekilde kenenin vücuttan uzaklaştırılması sağlanıyor. Kartı kullanıp keneyi çıkardıktan sonra vatandaşlarımızın takip edilmesi için sağlık kuruluşlarına gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

  Dr. Uyanık, kene kartlarının tek kullanımlık olmadığını dile getirdi. Dr. Uyanık, “Kene kartını kullandıktan sonra onda bir oranında çamaşır suyu ilave edilmiş su içerisinde birkaç dakika bekletip dezenfekte edip tekrar kullanılabilir. Kartları en kısa süre içerisinde vatandaşlarımıza ulaştıracağız” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı