Teknoloji Haberleri

  Youtube açıldı mı

  27 Ağustos 2008 - 14:37:02

  "Youtube açıldı" haberleri internette dolaşmaya başladı. Peki, Youtube gerçekten açıldı mı?

  Sadece Çin, Suudi Arabistan gibi baskıcı ülkelerde yasaklı olan Youtube’un, Türkiye’de erişimin engellenmesi büyük tepki topluyor. Site içinde bir ya da birkaç kullanıcının yayınladığı içerik sebebiyle tüm kullanıcıları cezalandıran bu sistem birçok kişinin tepkisini çekmiş durumda. Ortada tam bir yetki karmaşası söz konusu. Şu ana kadar pek çok site yayına kapatıldı. En son rakam 300 sitenin yayına kapatıldığı doğrultusunda. Fakat bu konuda ne bir yetkili ile konuşabiliyor, ne de bir kaynaktan bilgi alınabiliyor. Siteleri kapatma ile yükümlü Telekomünikasyon Kurumu’ndan hiçbir şekilde bir haber akışı sağlanamıyor. Ayrıca bazı sitelerin, ortada hiçbir sebep yokken kapatıldığı iddialar arasında. Sitelere girdiğinizde ise hiçbir mahkeme kararına dayanılmadan “Bu siteye erişim savcılık kararı ile engellenmiştir” yazısını görüyorsunuz.

  Diğer taraftan şu ana kadar hiçbir resmi kaynak tarafından “Youtube’un açıldığı” doğrulanmadı. Bu söylentiler büyük bir ihtimalle dedikodu olarak kalacak. Sebebi ise Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Haziran ayında yaptığı açıklamada yatıyor.“Youtube, Türkiye’de bir temsilcilik açmadan ve yargıya konu olan videoları Amerika’daki sunucularından silmeden açılmayacak” demesi.

  Yapılan araştırmalar ise Türk kullanıcıları hala Youtube’dan vazgeçmediğini söylüyor. Türk kullanıcılar, DNS ayarlarını değiştirerek ve çeşitli siteleri kullanarak yasaklı sitelere girebiliyor. Youtube ile yapılan araştırmanın sonuçları ise çok ilginç. Günde 1,5 milyon Türk kullanıcı hala Youtube’a girip video izledikleri belirlendi.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EN İYİ TARAYICI HANGİSİ?

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 27 Ağustos 2008 - 10:53:08
  Okuyucu Yorumları { Toplam 28 Yorum }
  • Hasan ERAY Önelçin 26.8.2008 15:33:24
   Youtubu'a gelinceye kadar Türkiye menşeyli onlarca site var Ata'mıza söven .Şıkır şıkır çalışıyorlar. Kerameti kendinden menkul telekominikasyon kurumu bunları bilmiyor, duymuyuor , görmüyor mu...Hadi canım sizde...
  • Ömer er 26.8.2008 13:04:31
   Bazı yorumları hayretler içinde okudum. ülkemizin adalet anlayışı ne yazıkki trajı komik. düşünsenize suçluya değil suçun işlendiği yere ceza veriliyor. yakında google da engellenirse şaşırmayın nede olsa burası türkiye.<br>
  • benhur türk 26.8.2008 11:59:48
   Cem Ataman dostum bir ilk gerçekleşti sayende aynı söze çok farklı oylama gelmiş... işte türk seçmeninin profili :))) bu yüzden galiba oylar dengesiz gidiyor bir kaç seçimdir.. aynı kelimelere farklı oranlar... ah ülkem ah... umarım yayınlanır sansüre uğramaz...:)))
  • hknkc kc 26.8.2008 10:58:04
   sadece kapattıklarını sanıyorlar girmek isteyenler bi yolunu bulup giriyor...<br><br>yasaklar ülkesi olup cıktık...<br><br>osmanlıda matbaayı yasaklamıstı bilmem hatırlayan varmı. şimdi bunlarda, bilgisayarlar yasaklı sitelere giriyor diye bilgisayarı kokten yasak ederler :)
  • MELTEM ŞENER 26.8.2008 10:34:09
   youtube gibi dünyanın ilgisini çeken bir paylaşım sitesinin yasaklanması elbetteki hoş birşey değil.ama ben youtube nin de bu konuda üzerine düşeni çok fazla yaptığını düşünmüyorum.çünkü Türkiye ye ve Atamıza hareketler içeren videoları ısrarla yayınlamak istemesine anlam veremiyorum.
  • Mete çağan 26.8.2008 10:22:23
   ben bu tür site kapatmalarını "devekuşu gibi başını toprağa gömerek" saklanmaya benzetiyorum.Birileri Ülkemiz hakkında, Atamız hakkında orada yazsın,çizsin ve biz göremediğimizden cevap hakkımızı kullanamayalım. olacak iş mi? Kavga da bile insanın elini kolunu tutmazlar.
   
  Haberlerak partiFenerbahçebinali yıldırımGalatasarayburçniobeistanbul