Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  YouTube, 600 videoyu kaldırmak zorunda kaldı

  Selma GÜVEN STROPPEL /BASEL (DHA)
  13 Mayıs 2010 - 13:17Son Güncelleme : 13 Mayıs 2010 - 07:24

  KISA adı GEMA olan Alman Müzik Birliği, 1 Nisan'da sözleşmesi dolan 600 video klibi YouTube sitesinden kaldırması için Google'u ihtar gönderdi. Başvuru üzerine 600 müzik video klibi siteden kaldırıldı.

  YouTube ile GEMA (Alman Müzik Birliği) arasındaki ihtilaf, iki kuruluş arasındaki sözleşmenin 1 Nisan itibarıyla dolmasına karşın, YouTube’un videoları internetten çekmemesi üzerine patlak verdi. GEMA yetkilileri, Google'a ihtar göndererek sözleşme süresi dolan 600 klibi internetten çekmesini istedi, kullanımın yasal olmadığını bildirdi. Bunun üzerine, YouTube 600 telif hakları GEMA’ya ait klibi internetten kaldırdı.

  Bu olay üzerine açıklama yapan Google yetkilileri, büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını bildirerek, “Oysa YouTube profesyonel müzisyenler için para yaratan bir kaynak, daha fazla izlenip, daha fazla satış yapabilmeleri için iyi bir mecra” dedi.

  GEMA ve üye olduğu uluslar arası müzik dernekleri, dünya çapındaki tüm müzik endüstrisinin yüzde 60’nı temsil ediyorlar. Sadece GEMA hakları kendisinde olan müziklerden yılda 800 milyon Euro Telif topluyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı