« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Youla açtı ağzını yumdu gözünü

Beşiktaş'ta istenen performansı sergileyemeyen ve Fransa'nın Metz takımına kiralanan Gineli oyuncu Souleymane Youla, ilginç açıklamalarda bulundu. Taraftar baskısı nedeniyle futbolcuların oynayamadığını söyleyen Youla, "Futbolcular korkudan oynayamıyor. Yönetim taraftardan korkuyor ve onlara bir şey söyleyemiyor. Zaten Beşiktaş taraftarı ortada. Her hafta olay, her hafta ceza. Geçen sezon Anelka iyi futbol mu oynadı? Ama hiçbir baskı görmedi. Türk futbolcuların hepsi Galatasaray'da, Fenerbahçe'de oynamak istiyor" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Siyah-beyazlı takımın son yıllardaki başarısızlığında faturayı tribünlere kesen Youla, Futbol Extra Dergisi'nin şubat sayısında yer alan röportajında, Beşiktaş'ın seyirci baskısı nedeniyle başarılı olamadığını savunarak, “Beşiktaş böyle bir atmosferde başarılı olamaz. Bu futbolcular gitsin, başkaları gelsin, yine aynı olur. Sorun futbolcuların kalitesinde değil, taraftarın baskısında” dedi.

'EN FANATİK ÇARŞI GRUBU'

Türkiye'nin en fanatik taraftarının Beşiktaş'ın Çarşı Grubu olduğunu vurgulayan Youla, “Beşiktaş'ta oynamak en zor iş. Çünkü en büyük baskı burada var. Bana göre bu baskı çok aşırı derecede” diye konuştu.

'ANELKA ÇOK MU İYİ OYNADI'

Fenerbahçe'de aynı baskının olmadığını belirten Gineli oyuncu, şunları kaydetti: “Geçen sezon Anelka iyi futbol mu oynadı? Ama hiçbir baskı görmedi. Fenerbahçeli diğer futbolcular da öyle. Anelka örneği daha cazip. Büyük umutlarla geldi, hiçbir şey veremedi ilk senesinde, ama kimse çıtını çıkarmadı. Adamlar iki senedir Avrupa'da hayal kırıklığı yaşıyor, bir baskı veya tepki yok. Bu sene gördük, Şampiyonlar Ligi'nde sonuncu oldular, ama taraftarlar onlara bir şey yapmadı.

Bizde uf, uf... Fenerbahçe taraftarı destek veriyor, Beşiktaş  taraftarı ise futbolcusuna küfür ediyor. Galatasaray'da da bu baskı yok. Üç büyüklerde sadece Beşiktaş'ta var. Bu baskı sadece benim dönemimde de değil, benim Türkiye'de oynadığım her dönemde vardı. Bunu Gençlerbirliği'ndeyken de görebiliyordum.”

'BÖYLE GİDERSE BAŞARI GELMEZ'

Taraftarın tepkisinin sadece kendisine yönelik olmadığını belirten Youla, şöyle devam etti:
“Bu yapılan sadece bana değildi ki. Diğerleri korkudan ses çıkarmadı, ben cevap verdim. Bir de yabancılardan çoğu yeni, onlar tribünlerin söylediklerini anlamıyor. Ama ben 5 yıldır Türkiye'deyim ne dediklerini iyi biliyorum. Türkçe'yi anlıyorum. Dayanamadım ve bu yüzden cevap verdim. Tigana da bana kızdı. Olsun. Beşiktaş'ın taraftarı böyle sabırsız olursa başarı hiç olmaz. Kimi alırsan al, kimi getirirsen getir. Ben Gençlerbirliği'ne geldiğim ilk sene neredeyse topa vuramadan sezonu bitirdim. Çok kötüydüm. Ama sabrettiler, baskı yapmadılar, ben de orada kral oldum. Beşiktaş'ta rahat olamadım, bunun için ayrıldım.”

'KİMSE TRİBÜNE GELMESİN'

Taraftarın futbolculara yönelik tepkisinden takımın hepsinin rahatsız olduğunu savunan Youla, şöyle devam etti:
“Bakın Beşiktaş niye hep deplasmanlarda daha iyi oynuyor, niye deplasmanlarda daha iyi sonuçlar alıyor, çünkü bu taraftar orada yok. Daha ilk şutu atıyorsun, dışarıya gitti mi bağırıyorlar. Bu sefer ikinci defa şut çekmeye korkuyorsun. Takım da sonuç alamıyor. Ama deplasmanda bir şut dışarıya gittiğinde kimse bağırmıyor, ikinciyi vuruyorsun ve gol oluyor. Beşiktaş böyle bir atmosferde başarılı olamaz. Bu futbolcular gitsin, başkaları gelsin, yine aynı olur. Sorun futbolcuların kalitesinde değil, taraftarın baskısında. Çünkü çok iyi bir teknik adam var takımın başında, bana göre dünya çapında bir hoca, ona da yazık. Çok iyi de bir kadro var. Beşiktaş'ın kadrosu şampiyon da olurdu. Fenerbahçe çok iyi oynadığı için orada değil.

Yönetim taraftardan korkuyor ve onlara bir şey söyleyemiyor. Yöneticiler çıkacak televizyona, diyecekler ki futbolculara küfür etmek için gelecek taraftarlar maçlara gelmesin. Tek çözüm o.

Ben ayrıldım, bakın benden sonra da bu devam edecek. Futbolcular korkudan oynayamıyor. Türk futbolcuların hepsi Galatasaray'da, Fenerbahçe'de oynamak istiyor. Zaten Beşiktaş taraftarı ortada. Her hafta olay, her hafta ceza. Beşiktaş'ın başarısız olmasında bana göre taraftarın etkisi çok yüksek. Futbolcular ne zaman keyif alarak oynuyor, o zaman başarı geliyor. Belki benim çok etkilenmem Türkçe'yi çok iyi bilmemden kaynaklanıyor. Söylediklerini çok iyi anlıyordum. Ama ben dünyanın hiçbir yerinde böyle bir taraftar görmedim.”

'TAKIMIN DEĞİL, ÇARŞI'NIN DAĞILMASI LAZIM'

Souleymane Youla, “Yönetimin de baskısı oluyor mu Beşiktaş'ta?” şeklindeki bir soruya ise, şu yanıtı verdi:
“Var tabii. Mesela İlhan Cavcav ayda bir iki defa gelir idmana, idmanlarda yönetici yok. Ama burada yönetim hep idmanda. Takımın değil Çarşı'nın dağılması lazım. Tribündeki problem hep orada başlıyor. Mesela ısınmaya çıkılıyor, onlar bazı futbolcuları çağırıyor, bazılarını çağırmıyor, bu da takımda huzursuzluğa neden oluyor. Takımı bölüyor. Mesela Mustafa Doğan, Ali Güneş bana söylüyor, 'Bu taraftar bizi sevmiyor" diye. Sergen ne yapsa hiç problem yok, ama bizim için problem çok.”

Fenerbahçe'nin kollandığı şeklindeki görüşlere kendisinin de katıldığını belirten Souleymane Youla, “Çaykur Rizespor ve Konyaspor maçlarında elle goller atıldı. Bu ne? Örnekler çok. Bir defa normal, iki defa normal ama hep oluyor. O zaman problem var demektir” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz