"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Yorumunuzu yetersiz ve ürkek buldum

Sevgili Güzin Abla, eşi ve kız kardeşinin flört etmesinden yakınan genç kadının mektubuna yaptığınız yorumu yetersiz buldum ve size hiç yakıştıramadım.

Adam belli ki soysuz biri ve karısını sevmiyor. Eşine saygısı da yok. Bence kadın hemen boşanmalı, kız kardeşini de terbiyesizliğinden dolayı güzelce azarlamalı ve hizaya getirmeli. Görünen köy kılavuz istemez. Çoluk çocuk olmadan bu evlilikten acilen kurtulmalı.

Sizin önerdiğiniz gibi, kadının kardeşiyle kocasının görüşmelerini engelleyip, daha az bir araya gelmelerini sağlaması çok aciz bir çözüm yolu gibi göründü bana. Bunun işe yaramayacağını, çünkü öze yönelik olmadığını düşünüyorum. Hem de çok korkakça bence.

Atatürk, Türk kadınına bu tür öğütler vermezdi ve “Başını her daim dik tut” derdi. Hatayı affedersen tekrarı daha da soysuzlaşarak gelir. Bu “pardon” deyip
unutulacak ufak bir kabahat değil ki!

Bu tür rezalet bir ilişki benim de çok yakınımda yaşandı ve boşanmaya neden oldu. Ayrıca en yakın arkadaşımın eşi bana sarktı. Ama ağzının payını verdiğim için bir daha bana yaklaşamadı. Peki ne oldu? Arkadaşımı senelerce başkalarıyla aldattı, hâla da aldatıyor. Üstelik herkes bunu biliyor. Ama arkadaşım evliliğini sürdürüyor. Bu mu çözüm? Açık sözlülüğümü bağışlayın ama kadınların bu ezikliğinden bıktım ben artık.

Lütfen bana katılmasanız da e-mail’imi yayınlayın. Demokratik bir insan olarak bunu sizden rica ediyorum.
Rumuz: Nur

Sevgili okurum, bu olay abarttığınız kadar uçlarda değildi. Eşinin, kız kardeşini çekici bulduğunu söyleyen, aralarında bir yakınlık olduğunu düşünen, belki de sadece kuşkuları yüzünden huzursuz olan bir hanımın mektubuydu.

Sanırım sizin yakınınızın başından böyle bir olay geçtiği için hepsini aynı kefeye koymuşsunuz. Yaşadığınız tecrübeler de sizi erkekler konusunda oldukça kuşkucu yapmış.

Sadece bu şüphe nedeniyle kadının eşinden boşanması gerektiğini hiç düşünmüyorum. Her şüphe bir boşanma getirseydi, her şey bugünkünden çok daha kötü olurdu. Biliyorsunuz boşanmalar çok arttı günümüzde.

Birkaç satırla hemen adamın güvenilmez, soysuz biri olduğuna karar vermişsiniz. Benim cevabımı bana yakıştıramadığınızdan tutmuş, işi Atatürk ve Türk kadınına kadar uzatmışsınız. Bu konunun Atatürk’ün Türk kadınına öğütleriyle ilişkisini anlamakta zorluk çektim doğrusu.

Türk kadınının ezilmemesi, kişiliğini bulması, özgüven kazanması için yıllardır bu köşede nasıl mücadele ettiğimi bilmiyorsunuz demek ki...

Size göre bu cevabım uygun değil ve kötü bir örnek ama şu anda televizyonda yayınlanan bir dizide adam, iki kız kardeşi aynı anda idare ediyor. Ablayla evlenmeye hazırlanırken, kız kardeşle de ilişkisini sürdürüyor. Acaba asıl kötü örnekleri buralarda aramamız gerekmiyor mu?
X