Gündem Haberleri

  Yorum serbest

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için gereken anayasal değişikliğin, parti kapatılmasının zorlaştırılması ve milletvekili maaşlarıyla birleştirilmesi konusunda Başbakan Ecevit, ‘‘İsteyen, istediği yorumu yapabilir’’ dedi. Konuyla ilgili eleştiri geleceğini tahmin etmediğin belirten Ecevit, istikrarı sürdürmekle yükümlü olduklarını söyledi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin Anayasa değişikliğinin milletvekili maaşları ve parti kapatmanın zorlaştırılmasına ilişkin iki ayrı değişiklikle birleştirilmesi konusunda, isteyenin, istediği yorumu yapabileceğini söyledi. Önceki gün yapılan liderler zirvesinde şekillenen yeni mutabakat konusunda sorularımızı yanıtlayan Ecevit, üç ayrı konunun birbiriyle ilişkilendirilmesinin, ‘‘zihinleri karıştırdığı’’ hatırlatıldığında, ‘‘İşte artık herkes kendi yorumunu kendisi yapacak’’ diye konuşmakla yetindi. Ecevit, ‘‘Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin uzatılması karşılığında ödün verildiği’’ yolundaki yorumlar üzerine de şöyle konuştu:

  ‘‘Nasıl yorumlanırsa yorumlansın... Biz istikrarı sürdürmek yükümlülüğüyle karşı karşıyayız. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Ben eleştiri geleceğini tahmin etmiyorum’’

  KOLAY KAPATILMASIN

  Başbakan Ecevit'e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

  - Dünkü liderler zirvesinde varılan mutabakatla Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı'nın seçimiyle milletvekili maaşlarının düzenlenmesi ve parti kapatmanın zorlaştırılması konuları biraraya getirilip, bir paket haline sokuldu. Hangi ihtiyaçtan dolayı bu yola gidildi?

  Biz parti kapatma ile ilgili ihtiyacı öteden beri benimsiyorduk. Bu konudaki görüşlerim daha önce de kamuoyuna yansımıştı. Amacımız parti kapatmanın fazla kolay olmaması. Çünkü, o da ayrıca istikrarsızlığa yol açıcı bir etken oluyor. Orada odaklaşmanın neye göre tanımlanacağı, neye göre belirleneceği konusunda yasa ile anayasa arasında bir boşluk, eksiklik vardı. Buna bir açıklık getirmek istiyoruz.

  ÖNCE İSTİKRAR

  - Parti kapatmanın istikrarsızlık yaratacağını FP'nin Anayasa Mahkemesi'ndeki davasıyla ilgili olarak mı söylüyorsunuz?

  O ayrıntılara ben giremem. Ama dediğim gibi, özellikle bir partinin odak haline gelmiş olması tabiri 69. maddede var. Fakat ona açıklık getirilmediği için bir kriter belirlemek gerekiyordu, onu yapmak istiyoruz.

  - Şu yorum da yapılıyor: FP'nin kapatılması halinde Türkiye'de kısmi erken seçime gidilmesi gerekecekti. İstikrar sözüyle bu olasılığı önleyeceğiniz iması mı yer alıyor?

  Herşeyi düşünmek lazım. İstikrar kavramının içine hepsi giriyor.

  GEREKSİNİM VARDI

  - Milletvekili maaşlarıyla ilgili düzenlemenin gerekçesi nedir?

  Milletvekili maaşlarını da devamlı yargıyla çelişkili olmaktan kurtarmak lazım. Tabii Meclis o yetkiyi kullanırken kamuoyunu da gözönünde tutacaktır, ülkenin ekonomisini gözönünde tutacaktır. Yani bu ikisi zaten duymakta olduğumuz gereksinmelerdi. Bu arada, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili anayasa değişikliği de artık güvence altına alınmış oluyor.

  - Diğer iki konunun Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birleştirilmesi pek çok insanın kafasını karıştırdı...

  İşte artık herkes kendi yorumunu kendisi yapacak... Üstüste bazı anayasa değişiklikleri zaten ele alınacak. Uyum komisyonu da buna öncelik verdi. Bu vesiyleyle şimdiden ikisi de yapılmış olacak.

  - Meclis'ten gelen duyumlar, çok sayıda milletvekilinin üç anayasa değişikliğinin biraraya getirilmesine tepki gösterdikleri yolunda. Sayın Demirel'in süresinin uzatılması karşılığında ödün verildiği, diyet ödendiği yorumları yapılıyor...

  Nasıl yorumlanırsa yorumlansın... Biz istikrarı sürdürmek yükümlülüğüyle karşı karşıyayız. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Ben eleştiri geleceğini tahmin etmiyorum. Biz bu anayasa paketi ile aslında istikrara katkıda bulunmuş oluyoruz.

  BİRLEŞTİRİLİR

  - Bu değişiklikler Meclis'te hangi sıralamayla ele alınacak?

  Üçü aynı önerge içinde birleştirilecek. Diğer iki konuya ilişkin teklifler şu an hazırlanıyor. O da gecikmez. Birleştirme işlemi Anayasa Komisyonu aşamasında yapılabilir.

  - Bütün bu değişikliklerin bayramdan önce Meclis'ten çıkartılabileceğini düşünüyor musunuz?

  İmzalar hafta başında, bir iki gün içinde toplanır. Ondan sonra da olabildiğince hızla yürür, bir gecikme söz konusu olmaz.

  FP DE BİLİYORDU

  - Sayın Bahçeli ve Sayın Yılmaz, dün getirdiğiniz bu öneriye kesin mutabakatlarını bildirdiler mi?

  Evet, kesinlikle... Tartışma bile olmadı.

  - Bu yaklaşımınızı Fazilet Partisi'ne de götürdünüz mü?

  Haberleri var...

  - Zirveden önce haberleri var mıydi?

  Onu bilmiyorum. O işleri, parlamento ile ilişkileri Hüsamettin Bey (Özkan) yürütüyor biliyorsunuz.

  - FP'nin tepkisi müspet mi?

  Şimdi artık birşey söylemeyeyim...

  - DYP'nin tepkisini aldınız mı?

  Henüz görüşmedik, ama müspettir tahmin ederim.

  - Sayın Çiller'le dünkü görüşmenizde kendisine bu konuyu açtınız mı?

  Hayır, çünkü önce koalisyon doruğunda görüşmemiz gerekiyordu.

  ÜZMEK İSTEMEM

  - Dünkü zirve açıldığında siz Sayın Yılmaz'a, ‘Dünkü sözlerimle sizi üzdüysem özür dilerim’ demişsiniz. Konuşma aynen böyle mi geçti?

  Üzmüş olmak istemem tabii. Dostluğuna çok değer verdiğim bir lider.

  - Size ne karşılık verdi?

  İşte basında ne çıktıysa o kadar. Herhangi bir tatsızlık olmadı.

  - İlişkiniz bu olaydan dolayı etkilenmedi...

  Hayır hayır, kesinlikle...

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı