Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yörük kadınları yerleşik hayat istiyor

  Mehmet OKUR/SİLİFKE (Mersin), (DHA)
  28 Aralık 2009 - 15:53Son Güncelleme : 28 Aralık 2009 - 15:53

  MERSİN'in Silifke İlçesi'ne bağlı Narlıkuyu Beldesi'nde Toros Dağları eteklerinde yaz- kış hayvan peşinden giden Yörük kadınları, zor yaşam koşullarında hayat mücadelesi veriyor.

  Silifke'ye bağlı Narlıkuyu Beldesi'nin ormanlık kısmındaki çadırlara kış nedeniyle yerleşen Sarıkeçili Aşireti kadınları, eşlerinin meslekleri ve kendi yaşamlarından memnun olmadıklarını söyledi. 4 çocuğunu da dağlarda kendi kendine dünyaya getirdiğini anlatan Zeynep Gök, “Yaş- kış rezil oluyoruz. Ne yaylada ne sahilde kendimize ait bir karış toprağımız yok. Biz de yerleşik hayata geçmek istiyoruz. Artık belirli bir yerde belirli bir konağımız, evimiz olsun. Bizlerden geçti ancak çocuklarımız rahat etsin” dedi.

  Yörük kadının gününün çileyle geçtiğini belirten Zeynep Gök, “Yörük kadını ne yapar, hayvanlarını güder gelir. Ateşte yemeğini yapar, kara kazanını kurar, elinde çamaşırını yıkar. Hiçbir yere gidemez Yörük kadını, toplum içine çıkmaza, insan göremez. Çadırını, hayvanını bırakıp gidemez. Gezmeyi bırakın, hastalansa hastaneye gitmek zorunda kalsa, ne yurdunu emanet edeceği birisi vardır, ne de hastanede başında kalacak biri. Yörük kadını dağlarda, yalnız yaşamaya alışık” diye konuştu. Gök, elektrik olmadığı televizyon bile izleyemediklerini de sözlerine ekledi.

  Zeynep Gök’ün çadırda dünyaya getirdiği çocuklarından Narlıkuyu İlköğretim Okulu 4’ncü sınıf öğrencisi Semra Gök ise “Okula gidebilmek için her gün 1 kilometre yürüyorum. Yağmurda, çamurda çok zor oluyor. Çadırımızda elektrik olmadığı için lüks ışında ders yapmak zorunda kalıyorum. Okumayı çok istiyorum, öğretmen olmak istiyorum” diyerek sıkıntılarını dile getirdi. 8'inci sınıf öğrencisi Durdane Gök ise yerleşik bir hayatın özlemiyle yaşadıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı