Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yorgunluk sendromu tüketiyor

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2001 - 11:55Son Güncelleme : 06 Aralık 2001 - 11:55

  Türkiye`de, çevresel ve psikolojik faktörlere bağlı olarak kişilerde ortaya çıkan 'Yorgunluk ve Tükenmişlik' sendromunun, ekonomik krizle birlikte, toplumda büyük sağlık sorunu haline geldiği belirtiliyor.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Ergen, büyük bir tüketim alışkanlığı olan Türk toplumunun, kriz yüzünden bu eğilimlerinden vazgeçmek zorunda kaldığını belirterek, "Toplum olarak lüks tüketime alışkın olduğumuz için, bu sınırlamalar da bizi sendromlara sokabiliyor" dedi.

  Ergen, çevresel faktörler ve psikolojik faktörlere bağlı olarak, kişilerde isteksizlik ve mutsuzluğa yol açan  'yorgunluk' sendromunun, son yıllarda yaşanan ekonomik krizle birlikte toplumda 'çok sık' görüldüğüne işaret etti. Ergen, özellikle orta yaşın üzerindeki kişilerin sağlığını tehdit eden ve yorgunluk güçsüzlük ve enerji kaybıyla ortaya çıkan  'tükenmişlik sendromunun' ise toplum sağlığını tehdit eder boyuta ulaştığını kaydetti.

  Uzun süre beklentilerine yanıt bulamayarak, hayal kırıklığına uğrayan, mükemmeli arayan, daha fazla çalışmak isteyen, ama bu tempoyututturamayarak, suçluluk duygusuna kapılan kişilerde çok sık görülen bu sendromda kişilerin hastalıklara karşı duyarlı hale geldiğine işaret eden Ergen, "Bu sendrom, başağrısı, kramp, bulantı, uyku düzensizliği şeklinde yakınmalarla seyrediyor" dedi.
  Ergen, 'ücret dengesizliği', 'yenilikleri takip edememe', 'ağır iş yükü', 'inisiyatif kullanamama', 'bürokrasinin çok yoğun olması' ve 'gereksiz işlerin yarattığı stresin' yanı sıra, toplumun ekonomik krize bağlı olarak tüketim alışkanlığından vazgeçmek zorunda kalmasının da  'tükenmişlik sendromunu' ortaya çıkardığını kaydetti. Ergen, şöyle devam etti:

  "Toplum olarak lüks tüketime alışkın olduğumuz için bu sınırlamalar, bizi sendromlara sokuyor. Oysa, Çin`de bir kişinin günlük harcamasının Türkiye`dekinin 8`de biri kadar. Bu ülkedeki insanlar bir tşört ve sandalet ile günlük yiyeceğini aldığında mutlu hissediyor kendisini. Afrika`da kişiler günde 16 saat çalışıyor, yorulmuyor. Oysa yaşamı tüketici bir tarzda sürdüren toplumumuzda, ekonomik krize bağlı olarak tüketimi kısılmışsa, eksiklik duyuyor. Bu da eksiklik, stres, kaygı duyguları, huzursuzluk, uykusuzluk, yorgunluk ve arkasından da tükenmişliği beraberinde getiriyor."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı