İZMİR HABERLERİ

Yorgancılar, "Markayı korumadan yatırımı çekemezsiniz"

DHA
25.04.2016 - 11:09Son Güncelleme :
DHA

TİCARİ marka ile fikri ve sınai mülkiyet haklarının yeterli ölçüde korunmadığı ülkelerin, yatırım çekme gücünün zayıfladığını söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "Araştırmalar, fikri mülkiyet hakkı endeksindeki 1 puanlık artışın yatırımın üretim sektörüne yönlendirilmesini yüzde 57 arttırdığını gösteriyor. İstikrarlı büyüme için yatırıma ihtiyaç var" dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, üretim ve yatırım olmadan, kalıcı büyüme sağlanamayacağını belirterek, yatırımları Türkiye'ye çekmenin yolunun fikri ve sınai mülkiyet haklarını daha güçlü bir şekilde korumaktan geçtiğini söyledi. 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan EBSO Başkanı Yorgancılar, ülke ekonomisinin büyümesine yeniden ivme kazandırmak için sanayi ve üretime odaklanılması gerektiğini ifade etti. Yorgancılar, "Türkiye'nin büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için daha çok üretmeye ve sanayileşmeye ihtiyacı var" dedi.

"DAHA KARARLI ADIMLAR ATILMALI"

Sanayi ve üretime dayanmayan büyümenin kalıcı olamayacağını dile getiren Yorgancılar şunları söyledi:

"Ekonomimizi büyütmek, daha fazla istihdam yaratmak, işsizliği azaltmak, milli gelirimizi ve ihracatımızı arttırmak istiyorsak, fikri ve sınaî mülkiyet hakları konusunda daha kararlı adımlar atmalıyız. Ticari marka ile fikri ve sınai mülkiyet haklarının yeterli ölçüde korunmadığı ülkelerin, yatırımı çekme gücü zayıflar. Yatırımları ülkemize çekebilmenin yolu ise fikri ve sınai mülkiyet haklarını daha güçlü bir şekilde korumaktan geçiyor. Markayı korumadan yatırımı çekemezsiniz. Türkiye'nin istikrarlı büyümesi için yatırıma ihtiyacı var."

"YASA DIŞI ÜRÜN TİCARETİ ENGELLENMELİ"

Yapılan araştırmaların bir ülkenin fikri mülkiyet hakları endeksinde kaydedeceği her artışın, uluslararası yatırım girişini arttırdığını ve yatırımın üretim sektörüne yönelme ihtimalini yüzde 57 oranında yükselttiğine dikkat çeken Yorgancılar, Türkiye'nin doğrudan yatırımları teşvik etmesi gerektiğini belirtti. Yorgancılar, "Türkiye fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda önemli iyileştirmeler gerçekleştirdi. Ancak, içinde bulunduğumuz küresel rekabet sürecinde bu adımlar yetersiz kalmaktadır. Atılan adımların daha fazla güçlendirilmesine ihtiyacımız var. Çözmemiz gereken sorunların başında yasa dışı ürün ticareti bulunuyor. Birçok sektörde sıkıntı yaratan düzenlemeler, ticari marka hakları ile fikri ve sınaî mülkiyet hakları konusunda çekincesi olan yabancı yatırımın, ülkemizden uzaklaşmasını hızlandırır. Kuşkusuz, kaçak ve sahte ürünlerin yoğunluğu, yabancı sermayenin yatırım şevkini de kırmaktadır" diye konuştu.

KOPYALANMA KORKUSU

Fikri ve mülkiyet haklarının zayıf olduğu ülkelerde, yabancı yatırımcının teknolojisinin çalınma ve kopyalanma riskini dikkate alarak yatırım yapma noktasında iki kere düşündüğünü dile getiren Yorgancılar şöyle devam etti:

"Bu nedenle, yasa dışı ürünlerle mücadeleyi her alanda etkin şekilde yürüterek, bu sorunu çözmek zorundayız. Yasa dışı ürün nedeniyle devlet her yıl milyarlarca lira vergi kaybederken, yabancı sermaye yatırımları da olumsuz etkilenmektedir. Bu da, başta sanayiciler olmak üzere çalışanlar, esnaf ve tüketici üzerinde bir zincirleme zarara sebep olmaktadır. Türkiye'nin bu alandaki adımlarını çok boyutlu düşünerek atması gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isterim."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Yorgancılar, "Markayı korumadan yatırımı çekemezsiniz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2016 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yorgancılar, "Markayı korumadan yatırımı çekemezsiniz" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı