ANKARA HABERLERİ

Yöremizde gezilecek 50 müze

Hürriyet Haber
22.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Ankara’nın civarında gezilebilecek 50 müze olduğunu anlatıyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

BU hafta birkaç mutlu olayı birlikte yaşadık.
Öncelikle Gençlik Haftamızı Mithat Cemal (Kutay)’ın “Bazı bir günde bir asır vardır: Mesela Türk’ün 19 Mayısı” dizelerinin anlamının ışığında kutlamak istiyorum.
Müzeler Haftası’nı kutladığımız bu günlerde ise Ankara Hürriyet’te yayımlanmaya başlayan Turistin Not Defteri köşemiz de üçüncü yılından gün almaya başladı. İlk yazılarımızda Müzeler Haftası’nın önemine değindiğimi ve kutlanmasıyla ilgili önerilerimin yer aldığını hatırlıyorum.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın müzelerde gerçekleştirilecek yeni düzenlemelerle ilgili demeçleri ve Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün zengin içerikli programı yaş günümüzü daha anlamlı hale getirdi. Ankara’da 24 Mayıs’a kadar devam edecek olan etkinliklerin içerik ve özenle hazırlanmış kapsam zenginliğinin yanında, yöremizde gezilebilecek 50 müzenin var olduğunun farkına vardık.

Kent müzeleri

Görevine yeni başlayan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz için de başarılı bir görev dönemi diliyor ve dünyanın en büyük açık hava müzesinin sakladığı değerlerin paylaşılması yönünde, kendisiyle birlikte olmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.
Sayın Bakanımızın Anadolu kültürüne gösterdiği ilgi kapsamında, Doğa Tarihi ve Kent müzelerine ağırlık verilmesini de beklemekteyiz.
Yaşadığımız hızlı gelişmeler turizmi, turizmcilerin ve turizm arzusunun sürdürülmesi yoluyla bireylerin gündeminde tutabilecek bir eksiklik, bu sektörün bir mensubu olarak dikkatimizi çekmişti. Günlük olaylardan çıkarılacak sonuçların, yorumların gelecekle ilgili planlar açısından önem taşıdığını görüyor ve bu durumun yorumlanmasının zorunlu olduğunu hissediyorduk. Bu amaçla hedef seçmeyi bilen birey ve dünyayı okuyabilen turizmcilerin oluşmasına katkı sağlamayı düşündüğümüz günlerde Hürriyet Ankara’ya yaptığımız ziyaret, bize bu imkânın kapılarını açtı. İki yıldır Turistin Not Defteri başlığıyla yayınlanmakta olan görüşlerimizin bu anlamda önemli bir arşiv oluşturmakta olduğunu siz sayın okurlarımızdan aldığımız güzel izlenimlerle yaşıyoruz. Bundan sonraki projemiz ise Turistin Not Defteri’ni bir kitap halinde daha kalıcı olarak paylaşabilmek.

İç turizm fuarı

Turizm bilincinin artmasına yönelik çalışmalarımızı mutlulukla sürdürüyoruz. İki yıl içinde yurt içi ve dışında katıldığımız tüm etkinlikleri yorumladık ve sizlerle paylaştık. Anadolu’nun sakladığı değerleri ön plana çıkarmaya çalışan tüm etkinliklere katkı sağlamaya çalıştık. TÜROFED olarak desteklediğimiz İstanbul EMIT Fuarından sonra ATİD olarak da Ankara’da bir iç turizm fuarının yapılması için çalıştık ve sürekliliğini sağlayacak katkıların devamını bekliyoruz. Ankara’nın tarihimizin son 100 yılında Cumhuriyetimizin izlerini taşıyan bir başkent olduğunu gösteren özellikleri ortaya koyan etkinlikleri ve sanatsal faaliyetleri bu unvanını turizme de yansıtabilecek çalışmalar olarak takdirle izliyor ve destekliyoruz.
Turistin Not Defteri’ne Hürriyet Ankara’nın dışında, internet üzerinden de ulaşarak bize görüş ve önerileri ile destek veren tüm okurlarımıza, köşemize gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yöremizde gezilecek 50 müze haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı