Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yönetmen Ahmet Uluçay öldü

  Tuna İŞLEYEN/TAVŞANLI (Kütahya), (DHA)
  01 Aralık 2009 - 08:40Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 05:45

  ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filminin yönetmeni 55 yaşındaki Ahmet Uluçay, tedavi gördüğü İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Başbakan Erdoğan başsağlığı mesajı yayınladı.

  ULUÇAY'IN FOTOĞRAFLARI

  Yönetmen Ahmet Uluçay, beynindeki tümör ve zatürree hastalığı nedeniyle yaklaşık 2 aydır tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Uluçay için bugün saat 11.00'de İstanbul Beyoğlu'ndaki Beyoğlu Sineması önünde tören düzenlenecek. Ahmet Uluçay'ın cenazesi, ikindi namazının ardından doğum yeri olan Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Tepecik Beldesi'nde toprağa verilecek.

  Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Tepecik Beldesi'nde 1954 yılında dünyaya gelen, 2 çocuk babası Ahmet Uluçay uzun yıllar kamyon şoförlüğü yaptı. Uluçay'ın, çocukluğunda yaşadıklarından esinlenerek çaktiği ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ adlı filmi yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gördü, 40'ya yakın ödül aldı. Uluçay'ın ‘Optik Düşler’, ‘Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak’, ‘Bizim Köyün Orta Yeri Sinema’ ve ‘Bizim köyde bayram sabahı’ adlı belgesel filmleri de bulunuyor.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yönetmen Ahmet Uluçay'ın büyük başarısının temelindeki mücadele azminin, genç sinemacılara esin kaynağı olmayı sürdüreceğini bildirdi.

  Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Uluçay'ın vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı. Uluçay'ın vefatını teessürle öğrendiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Sinemamızın sıradışı yönetmenlerinden Ahmet Uluçay, bir düşünce ve gönül adamı olarak edebiyatla da yakından ilgilenmişse de ömrünü daha çok çocukluğundan beri tutkuyla sevdiği sinemaya adamıştır.

  İmkansızlıklar içinde sürdürdüğü hayatı boyunca, yönettiği az sayıda filmine karşılık, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada seçkin sinemaseverlerin hayranlığını kazanmıştır.

  Sayısız ödüller alan 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmi, hepimizde unutulmaz izler bırakmıştır.

  Hiç köyünden ayrılmayan, bütün imkansızlıklara, zorluklara rağmen sinemadan kopmayan Ahmet Uluçay'ın, büyük başarısının temelindeki mücadele azmi, genç sinemacılarımıza ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

  Son filmi 'Bozkırda Bir Deniz Kabuğu' filmini bizlerle birlikte seyredemeden aramızdan ayrılan, sinemamızın en güzel adamlarından, büyük usta, değerli yönetmen Ahmet Uluçay'ı her zaman saygıyla ve takdirle hatırlayacağız.

  Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına, tüm sanat, edebiyat, sinema camiasına ve milletimize başsağlığı diliyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı