Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Yönetim çift başlı olmaz

  31 Ekim 2012 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 2012 - 10:32

  Başkent’teki Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünde polise barikatı kaldırması talimatını kimin verdiği tartışma konusu oldu.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 27 Ekim’de Köşk’te görüştüğü Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’e, “Gerginlik olmasın” talimatının, barikatların kaldırılmasında etkili olduğu kamuoyuna yansıdı. Başbakan Tayyip Erdoğan, buna ilişkin soru üzerine, “Çift başlı yönetim olmaz” dedi. 

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ulus’taki yürüyüşte barikatları aşmaya çalışması, ardından biber gazı ve tazyikli suyla yapılan müdahale Ankara’da savaş görüntülerine yol açtı. Ancak bir süre sonra polis, barikatları kaldırarak katılımcıların Anıtkabir’e yürümesine izin verdi. Bu izin öncesinde Erdoğan’ın Hipodrom’daki töreni izlerken şeref tribününden ayrılması, sonrasında ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile yaptığı görüşme ekranlara yansıdı. Erdoğan, önceki akşam Çankaya Köşkü’ndeki Cumhuriyet resepsiyonunda, “Barikatı kaldırın diye bir talimat vermedim” açıklamasını yaptı. Resepsiyonda, “Barikatın sizin talimatınızla kaldırıldığı söyleniyor” denilince Gül, Basın Başdanışmanı Ahmet Sever’i işaret ederek, “Ahmet Bey burada” demekle yetindi. Sever de Gül’ün bayramdan önce Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’i makamına çağırarak, “Gerginlik olmaması” talimatı verdiğini açıkladı. Dün bu açıklamalar üzerine “Barikatları kaldırın talimatını Gül verdi” yorumları ağırlık kazandı. Bakan Şahin ise AK Parti Grup toplantısı çıkışında konuyla ilgili ısrarlı sorulara yanıt vermedi.

  Yönetim çift başlı olmaz Askere sitem
  "Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz
  "

  TALİMATA İNANMIYORUM

  Talimatı kimin verdiğine ilişkin tartışmalar sürerken Erdoğan’a, dün Esenboğa Havalimanı’nda konuyla ilgili, “Benim o barikatların kaldırılması ile ilgili herhangi bir talimatımın olmadığı doğrudur. Öyle bir talimat vermedim. Cumhurbaşkanımızın da Valime böyle bir talimat verip vermediği, bu konudan da haberim yok. Cumhurbaşkanımızın da böyle bir talimat vereceğine inanmıyorum. Bu ülkeyi çift başlı yönetimle burayla getirmedik. Bunda sonra da çift başlı yönetimle bu ülke bir yere varmaz. Eğer bu ülkede bir başkanlık sistemi arzu ediliyorsa ben bundan yanayım. Başkanlık sistemi gelir o zaman bu adımları daha rahat atarız, böyle bir sıkıntı da olmaz. Ama bunun dışında kimin ne yapacağı bellidir. Bir başbakan olarak benim görevim bellidir. Cumhurbaşkanının da görev alanı bellidir. Kimse böyle bir gayretin içerisine girerek durumdan vazife çıkartmasın. ”

  Yönetim çift başlı olmaz BAŞBAKAN’A BAYRAK CEVABI


  KÖŞK: TALİMAT YOK

  Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından sorumuz üzerine Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, “Ben Sayın Cumhurbaşkanı’nın Vali ile görüşüp toleranslı davranılması istediğini aktardım. Ancak barikatların kaldırılması talimatı verdi demedim” dedi.

  TÖRENDE 'YUHALAMA' KRİZİ

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 66 Yorum }
  • şener özdemir 31.10.2012 19:13:26
   başkanlık sistemi bize uymaz, biz ABD değiliz. orada hangi milletten olursan ol önce vatan dersin. bizde de önce etnik kimliğin gelir. iki başlılık olayı diye birşey yok, bunu başkanlık sistemine alet etmeleri de anlamsız. cumhurbaşkanı herşeye karışır gerekirse müdahale eder.makamı sembolik mi?
  • aykut tarlic 31.10.2012 14:00:32
   halkın monarsi den kurtulup kendi kendini yonetmesi kendi sectiklerinin basa gelmesini kutlamasının neyi kotuydu anlamadım.olay bastan yanlıstı.neticede kendi sectigi kisilerin mecliste olmasını onları orda gormelerini kutluyorlardı..barikat kaldı veya kalktı emiri kim verdi ne önemi var artık..
  • ayhan geveras 31.10.2012 11:42:24
   Halka maledilmis, bir ulusal Bayrami, kücücük bir arenaya habsetmeye kalkarsaniz,halktan alacaginiz tepki, büyük olur. ve altindan kalkamazsiniz.cünkü, cümhuriyet bayrami, halkamal olmus,ve ülkenin en ucra göselerinde bile kutlaniyordu. gerek okullarda olsun gerek sokaklarda
  • alper alper 31.10.2012 10:49:06
   Yönetim çift başlı olmaz ise neden Cumhuraşkanı seçimini halka bıraktın? Hem çift başlı olmaz de, hem de Cumhurbaşkanını seçimle seç. Seçimle gelen Cumhurbaşkanı baş olacaktır kusura bakma...
  • ozge o. 31.10.2012 10:34:31
   barikatin kaldırıldığı tamamen uydurmadır. Barikat resmen yıkılmıştır. Ayaklar altında olduğu bir sürü resim var..Kaldırılsa ayak altında ne işi var?
  • can canata 31.10.2012 10:23:05
   Demiş ki; "Başkanlık sistemi gelir o zaman bu adımları daha rahat atarız, böyle bir sıkıntı da olmaz." Daha ne desin? Çok net değil mi zihniyet?
  Sayfa Başı
  Haberlerözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkurupöh sonuçlarıpöh mülakat tarihikpsskpss sonuçları