Gündem Haberleri

  Yöneticilerin üçte biri kadınlar

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İş yaşamının her alanına girseler de kadınlar hala işgücünde ikinci sırada yer alıyor. Dünya çapındaki büyük kuruluşların üst düzey yöneticilerinin yalnızca üçte biri kadınlardan oluşuyor.

  Petrol-iş Sendikası tarafından çıkarılan Sendikal Notlar dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyanın yalnızca 8 ülkesinin başında bir kadın bulunuyor. Dünyanın 21 ülkesinde ise kadınlar başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

  Dünya parlamenterlerinin ise sadece yüzde 13'ü kadınlardan oluşuyor. İşçi sendikaları üyelerinin yüzde 40'ı kadın olmasına rağmen, kadınlar sadece yüzde 1 oranında yönetici konumunda görev yapabiliyorlar. Kadın ve erkekler arasındaki ücret düzeylerine bakıldığında da kadınlar yine ikinci sırada yer alıyor.

  En gelişmiş ülkelerde bile kadın ve erkekler arasında yüzde 10 ile yüzde 30 arasında ücret farkına rastlanabiliyor. Kadınların sayıca daha fazla olduğu sağlık ve eğitim gibi alanlarda bile erkekler daha nitelikli, sorumluluk gerektiren ve daha iyi ücretli pozisyonlarda çalışıyor. (anka)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı