Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yöneticiler verilen karardan memnun

Spor Toto Süper Lig takımlarının yöneticilerinin büyük bölümü önceki gün Ankara'da gerçekleştirilen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan karardan memnun.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Hasan Yener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olağanüstü genel kurulda alınan karara herkesin saygı duyması gerektiğini belirtti.

Yener, toplantıda 58. maddenin aynen kalması ve uygulanması konusunda bir karar alındığını hatırlatarak, “Bundan sonraki süreç Futbol Futbol Federasyonu kurullarının alacağı kararlar doğrultusunda devam edecektir” dedi.

-Bursaspor Kulübü Başkanı Yazıcı-

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı ise TFF Genel Kurulu'nda Profesyonel Futbol Disiplin Talimatnamesi'nin 58. maddesiyle ilgili değişiklik çabalarının reddedilmesine ilişkin “Genel kurulda doğru olan karar çıktı” dedi.
Yazıcı, Bursaspor Kulübü olarak 58. madde ile ilgili tavırlarının en baştan beri aynı olduğunu, bu yönde fikirlerinin hiç değişmediğini söyledi.

TFF Genel Kurulu'ndaki kararı “sürpriz” olarak görmediklerini dile getiren Yazıcı, “Bursaspor olarak bu konuyla ilgili hep aynı şeyi söylüyorduk. Genel kurulda doğru olan karar çıktı” diye konuştu.

-Eskişehirspor Kulübü Basın Sözcüsü Şahbaz-

Eskişehirspor Kulübü Basın Sözcüsü Erdal Şahbaz da, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'na ilişkin “Genel Kurul'un aldığı karara saygılıyız” dedi.

TFF Olağanüstü Genel Kurulunda haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların değiştirilmemesi kararının verildiğini hatırlatan Şahbaz, “Genel Kurul'un aldığı bu karara saygılıyız. Biz zaten kulüpler birliği olarak 58. madde konusunda görüş birliğine varmıştık. Bundan sonra iş, adliye ve TFF'de bitiyor. Ben tekrar çıkan kararın hayırlı olmasını diliyorum” görüşünde bulundu.

-Medical Park Antalyaspor Başkanı Akıncıoğlu-

Medical Park Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, kulüplerin, Türk futbolunun çıkışı için ortak karar alma ilkesinde birleşemediklerini söyledi.

Türk futbolunun içerisinde bulunduğu durumdan çıkması için gerekli olan tavsiye kararının çıkmadığına dikkati çeken Akıncıoğlu, TFF yönetiminin karar vermekte geç kalmış gibi göründüğünü ancak kriz ortamında birçok faktörün bu gecikmeye neden olduğunu vurguladı. Akıncıoğlu, emniyet araştırması, mahkeme ve UEFA sürecinin göz ardı edildiğini vurgulayarak, bu genel kurulda kulüplerin kendilerini ilgilendiren konuları ön plana çıkartıklarını dile getirdi.
“Kulüpler, Türk futbolunun çıkışı için ortak karar alma ilkesinde birleşememişlerdir” diyen Akıncıoğlu, şöyle devam etti:

“Statü itibarıyla yapılan genel kurul 'futbol ailesinin görüşlerini almak için bir anket toplantısı' niteliği taşıdı. Açık oturum ve sesli düşünce ortamıydı. Ortaya çıkan netice, zaten karar verme yetkisi kendisinde bulunan TFF'ye bu tarihi sorumluluğu daha ağır şekilde yüklemiş bulunmaktadır. Bu safhadan sonra Türk futbolunun istikbali, genel kurulda en sağduyulu ve gerçekçi olan TFF yönetimine kalmıştır.”

Akıncıoğlu, bazı kulüp yöneticilerinin TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a yönelik eleştirilerine katılmadığını belirterek, bunları kişisel ve kulüplerin kendi menfaatleri doğrultusunda yapılan eleştiriler olarak algıladığını söyledi.
Yetkinin tamamen federasyonda olduğuna işaret eden Akıncıoğlu, “Federasyonu destekliyoruz. Türk futbolunu içinde bulunduğu bu safhada yönetimde değişiklik olması fevkalade yanlış olur. TFF, Türk futbolunun sorunlu ortamdan çıkışı için yeterlidir ve Türk futbolunun istikbalinin önünü açacak donanıma sahip sağduyulu insanlardan oluşmuştur” dedi.

Akıncıoğlu, TFF yönetiminin istifasını gerektirecek bir durumun olmadığını anlatarak, “Bu bir güven oylaması değil sadece düşünce fırtınası ortamıydı. TFF yönetimi de buradaki beyanatlardan kendisi için gerekli notları almıştır. Doğru karar verme sorumluluğu onların üzerindedir” diye konuştu.

-Manisaspor Kulübü Başkanı Kenan Yaralı-

Manisaspor Kulübü Başkanı Kenan Yaralı da genel kurulla ilgili bundan sonra kararın TFF tarafından verileceğini belirterek, sürecin devam ettiğini dile getirdi.

Yaralı, TFF Olağanüstü Genel Kurulu'nda 58. maddede yapılması öngörülen değişikliğin delegeler tarafından reddedildiği anlatarak, “Bundan sonra kararı federasyon verecek. Süreçle ilgili bir fikir yürütmek doğru değil. Süreç devam ediyor” dedi.
Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ı güven tazelemeye çağırmasının kişisel fikri olduğunu söyleyen Yaralı, Mehmet Ali Aydınlar'ın olası bir istifa kararının kendisine ait olacağını ve alacağı her karar saygı göstereceklerini belirtti.

Yaralı, Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen'le aralarında geçtiği iddia edilen olayla ilgili konuşmak istemediğini kaydetti.

-Orduspor Kulübü Başkanı Türkmen-

Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen, olağanüstü genel kurulun ardından alınan kararın biran önce uygulamaya konulmasını beklediklerini ifade etti.

Öncelikle kararın hayırlı olmasını dileyen Türkmen, “Ama ben Türk futbolundaki kaosun daha da devam edeceğini düşünüyorum. 3 Temmuz'a dönüldüğünü düşünüyorum. TFF'nin bundan sonraki süreçte 58. maddeyi bir an önce uygulamasını bekliyoruz. Eğer bir an önce bu iş çözülmezse Türk futbolunu çok iyi günlerin beklemediğini düşünüyorum” görüşünü savundu.

-Mersin İdmanyurdu Kulübü Başkanı Kahramanlı-

Mersin İdmanyurdu Kulübü Başkanı Ali Kahramanlı, bu sezon şike iddialarının gündeme geldiği ligde, herkesin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesinden yana olduklarını söyledi.

Bazı kesimlerin mahkeme sonucunu beklemeden hüküm vermeye çalıştığını belirten Kahramanlı, “Bize göre mahkeme süreci beklenmeli. Daha sonra da suçlu varsa ve bu suçlu kimse cezasını çekmeli. Neticede mahkeme sonucu olmadan kimse hiç bir konuda hareket etmemeli” dedi.
Dünkü TFF olağanüstü genel kurulunda çıkan kararları da değerlendiren Kahramanlı, şöyle devam etti: 58. maddenin değişmemesi için Kulüpler Birliği'nin de kararı var. Biz de bunun arkasındayız. İsteriz ki, hiç bir kulüp zarar görmesin. Bunun sağlanması için herkesin sürece katkı sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Türk futbolu anlamında çok zor bir dönemden geçiyoruz. Herkesin birlik içinde olması, hepimizin menfaatine olur. Federasyonumuzun ve birliğimizin aldığı kararların arkasındayız.”

-Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Şahin-

Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Nevzat Şahin ise TFF Genel Kurulu'nda görüşlerini net bir şekilde ortaya koyduklarını ve artık bu gündemin değişmesi gerektiğini söyledi.

Türk futbol akımlarının artık bu olaylardan sıyrılıp işlerine bir an önce dönmesinde yarar olacağını anlatan Şahin, şöyle dedi: “Türkiye'nin gündeminden bu olayların kalkması lazım. Olumlu ya da olumsuz bir an önce sonuçlanması lazım, gündemden düşmesi gerekiyor. TFF ne karar alırsa alsın milli takımın etkilenmemesi önemli. TFF'nin aldığı karar, UEFA'yı da etkileyecek. Milli takımın cezalandırılması hepimizi üzer. TFF'nin aldığı kararın milli takımı etkilememesi çok önemli Türkiye'nin bir an önce bu kaostan kurtulması gerekiyor.”

-Samsunspor Kulübü Başkanı Yılmaz-

Samsunspor Kulübü'nün Başkanı Kazım Gürol Yılmaz da olağanüstü genel kurulda 58. maddenin değişikliğiyle ilgili alınan “ret” kararının Türk futboluna hayırlı olmasını dilediğini kaydetti.

-Sivasspor cephesi sessiz-

Sivasspor yönetimi, haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların, bir kereye mahsus olarak değiştirilmesi önergesinin kabul edilmediği TFF Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı hakkında görüş belirtmedi.
Yöneticiler, futbolda sıkıntılı sürecin devam ettiğini belirterek, açıklama yapmaktan kaçındı. Bu sıkıntılı süreçte açıklama yapmayı uygun görmeyen Sivassporlu yöneticiler, kulüp olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini, sürece göre gerekli açıklamaları yapacaklarını vurguladılar.

-Gaziantepspor cephesi-

Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl, TFF Genel Kurulu'nda delegelerin çok net bir şekilde iradelerini ortaya koyduklarını belirterek, “Dün alınan net ve etkili bir karar yok, sanıyorum federasyon durumu birkez daha istişare edecek, durumu gözden geçirecek” dedi.

Kızıl, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: “Aslında dün alınan etkili bir karar yok. TFF bir kez daha istişare edecek, gözden geçirecek. Biz de kulüpler olarak istişare edilmesini istedik. Kesin olmamakla beraber kulüpler olarak TFF ile UEFA ile birkez daha bir araya geleceğiz. Alınan kararı doğru buluyorum. İsimleri geçen kulüplerin 58. maddenin kaldırılmasını istemediklerine göre demek ki ortada suç yok herhalde. Bu madde olduğu gibi kalacak. Lakin herkes kendine güvendiğine göre de bir sorun yok. Zaten süreç mahkemede işliyor, adaletin vereceği kararı da beklemek gerek. Şu anda kimse suçlu değil. Mahkemenin kararıyla herşey ortaya çıkacaktır. “

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler