« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Yöneticiler geçici Fenerbahçe kalıcıdır"

Fenerbahçe'ni eski yönetim kurulu üyesi Hulusi Belgü, Radyospor'da Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu oldu yönetimle yaptıkları toplantıyla ilgili düşüncelerini aktardı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Belgü, şike soruşturmasında hukuksal sürecin seyrine göre Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un UEFA tarafından ağır yaptırımlara maruz kalma ihtimallerinin olduğunu söyledi.

YÖNETİMLE GÖRÜŞMELERDEN OLUMLU BİR SONUÇ ÇIKMASINI BEKLİYORUM

Yönetimle görüşmelerimizden pozitif bir sonuç ortaya çıkmasını bekliyorum. Gayet, güzel bir toplantı yaptık. İki tarafta birbirini dinlendi. Üç tane amatör şubeyle ilgili talebimizi ilettik. Amacımız, Fenerbahçe’nin kaynaklarını arttırmak, destek olmaktır.

FENERBAHÇE KİMSENİN TAPULU MALI DEĞİLDİR

Fenerbahçe hiç kimsenin tapulu malı değil, ne benim ne de bir başkasının. Yöneticiler, gelip geçicidir. Fenerbahçe, daimi olarak kalacaktır. Hizmet etmeyi arzu edenler insanları anlayıp, Fenerbahçe’nin bütün dinamiklerini iyi kullanmamız gerekiyor; çünkü gerçekten Fenerbahçe taraftarı ve kongre üyeleri diğer tüm kulüplerden çok farklı. En azından biz bu iddiadayız.

STADIN SENELİK GELİRLERİ KUR FARKI VE FAİZLERE GİDİYOR, BUNU ENGELLEMEK GEREKİR

Şike soruşturmasına girilmeden evvel, kulübün mali yapısı konusunda Aziz Yıldırım’ın eleştirisini yapmıştık. Dediklerimizin önemli bir bölümünde de haklı olduğumuz ortaya çıktı. Sadece Fenerbahçe değil, diğer kulüpler de kaynaklarını iyi değerlendiremiyor. Bizim çıkış noktamız buydu. Şampiyonlar Ligi’nden beklenen gelirin sağlanamaması doğal kulübümüzü ciddi biçimde etkiledi. Fakat futbolcu satışları ve taraftarın kulübü sahip çıkmasıyla önemli bir tasarruf yapıldığı kanaatindeyim. Ancak stadımızın bütün senelik gelirlerini kur farkı ve faizlere ödüyoruz. Bunun önüne geçmek gerekir. Yaşananlar hepimiz için iyi bir ders oldu, dolayısıyla ekonomik anlamda uzun vadeli programlar yapmak mümkün değil. Kısa vadeli programlar çerçevesinde çalışıldığını düşünüyorum.

FENERBAHÇE AVRUPA KUPALARI’NDAN 1 İLE 3 YIL ARASI MEN CEZASI ALABİLİR

Fenerbahçe’nin şike soruşturması nedeniyle Avrupa’da daha ağır cezalara maruz kalacağı şeklinde bir kaygı taşıyorum.  Federasyon’daki arkadaşlarımla konuştum, ayrıca UEFA’daki iki arkadaşımla da konuştum. Onlar da dile getirdiler. UEFA’nın daha ciddi yaptırımlar yapma ihtimali var. Fenerbahçe, kendiliğinden Şampiyonlar Ligi’ne gitmeme kararı alsaydı, bir seneyle kurtarıyordu. Oysa UEFA’nın talimatı ve TFF’nin bildirimiyle Şampiyonlar Ligi’ne katılmadık. Bu durumda 1 ile 3 yıl arasında Avrupa maçlarından men cezası alma ihtimalimiz var. Bu tehlike tamamen UEFA’yla kurulacak ilişkilerle geçiştirilebilir. Ali Şen’in söylediği gibi çok ciddi bir lobicilik yapılması gerekir.

BEŞİKTAŞ VE TRABZONSPOR İSE 5 İLE 8 YIL ARASI CEZA ALABİLİR

Trabzonspor’la ilgili bir sorun yaşanırsa onların da çok ağır cezalar alabileceğini söyleyebiliriz. Fenerbahçe’nin şu anda 1 ile 3 yıl arasında ceza alma ihtimali var, Beşiktaş ve Trabzonspor’un 5 ile 8 yıl arasında ceza alma ihtimali var. Gönül istiyor ki hiçbir kulüp bu işlerin içerisine girmemiş olsun; ancak böyle bir suç sabit bulunursa kulüplerimizin bu tehlikeyle karşı karşıya kalacak. UEFA, aynı zamanda, gelişmelere göre, Futbol Federasyonu’nu da takibe imlası söz konusunu  Federasyon öncelikle yöneticilere yönelik, sezon sonunda ise kulüplere yönelik kararı açıklamak zorunda. Eğer UEFA, TFF’nin kararını tasvip etmezse Milli Takımımızı cezalandırma ihtimali var.

İDDİANAME’NİN AÇIKLANMASINDAN SONRA FENERBAHÇE’DE BAZI ŞEYLER ŞEKİLLENİR

Fenerbahçe’de her gün her dakika gündem, durum değişiyor. Şu anda yapılması gereken şey, yönetime destek olmaktır. Sonrasında, iddianamenin çıkışını paralel olarak bazı şeyler yapılacak, Fenerbahçe’de su kendi akışını bulacaktır. Şu anda bizim başka bir şey konuşmamız abesle iştigal olur.

BEN MAÇLARIMIZDA ŞİKE OLDUĞUNA İNANMIYORUM

Şike söylentilerinde en çok yara alacak olanlar futbolcular; çünkü 1 senenin emeği var. Ben herhangi bir maçta şike olduğuna inanmıyorum. Şu anda onur mücadelesi yapıyorlar, büyük bir başarı. 13 puandalar. Ancak futbolcuların, şike soruşturmasına gönderme yapan demeçler vermemesi gerektiğini düşünüyorum.  Teknik kadronun da futbolcuların da bu konuda fazla demeç vermelerinden yana değilim.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz