Yonca Lodi - "Demet Akalın kendine sormalı: 20 yıl sonra da dinlenecek miyim?"

Üçüncü albümü “Yolumu Bulurum”la beş yıldır ayrı kaldığı müzik dünyasına hızlı bir dönüş yaptı Yonca Lodi. Evinin kapılarını ilk kez Kelebek okurlarına açan Lodi, yeniden döndüğü müzik dünyasıyla ilgili eleştirilerde bulundu.

Hürriyet Haber
15.10.2008 - 11:46 | Son Güncelleme :

Son günlerdeki elektronik müzik modasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Elektronik müziğin tabii ki yeri var. Ama ben yaptığım müzikte hep akustik canlılar olsun, müzik çalındığı ve söylendiği gibi insanların önüne gelsin isterim. Çok fazla elektronik müzikten bırakın müzisyen olmayı, dinleyici olarak da mutlu değilim. Akustik müziğin tadının hiçbir şeyde olmadığını düşünüyorum. “Olmasın” demiyorum. Ama dozunun bizde biraz kaçtığı düşüncesindeyim.

Hande Yener, Demet Akalın isimleri bu tür müzikle anılıyor...
Mesela ben Hande’yi çok beğeniyorum. Hande bence çok cesaretli bir karar verdi. Yani çok ciddi bir zirveyken, her ne kadar insanlar küçümsemeye çalışsalar da kendi müziğini yaptı. Demet’e gelince... Demet de çalışıyor, uğraşıyor... Ama Demet kendine şu soruyu sormalı: “İnsanların yirmi yıl sonra bile beni hatırlayacakları hangi şarkıyı yaptım?” Bunu da tamamen dinleyici gözüyle söylüyorum. Önemli olan bir işin uzun ömürlü olmasıdır. Nasıl ki hala Sezen Aksu şarkılarını dinliyoruz. Yirmi yıl sonra da bu şarkıların hatırlanıyor ve aynı tatta dinlenebiliyor olması doğru işin kanıtı aslında. Şu an gösterge değil.

Peki siz yirmi yıl sonra bugünkü müziğe baktığınızda kimi dinlersiniz?
Mesela Kenan Doğulu’yu dinlerim. “Müzikal kimliği olan herkesi dinlerim” diye düşünüyorum. Kenan’ın müziğinde de elektronik var, arabesk var... Sonra Tarkan’ı dinlerim. Onun gerçek bir star olduğunu düşünüyorum. Muhteşem buluyorum sesini ve yorumunu. Ama onun da o eski şarkılarının tadını özlüyorum. Hani herkes sanki bir trend yakalamak uğruna kendi özlüğünden ödün veriyor gibi geliyor bana. “Aman hareketli olsun, pop olsun, iki darbuka olsun, iki de elektronik” diyerek, asıl yaptıklarından vazgeçiyorlar. Bir şarkıda melodi insanın yüreğine hitap eder. Bir şarkıda sözler asıldır. Bu asılların dışına çıktığınız zaman şarkı üretmiş olmak bir süre sonra fabrikasyona dönüşür. Bu şarkılar mı geleceğe taşınacak? O halde niye hala; “Yalnızlık ömür boyu” diye şarkılar söylüyoruz. Hiç kimse bu tarafını düşünmüyor. Ne dinleyeceğiz yirmi yıl sonra? Hala Sezen, Nilüfer dinleyeceğiz galiba.

Bir de şunu merak ediyorum: Bir insanın sesi yeterli ya da güzel değilse, o kişinin elektronik müzik yapması daha mı uygundur?
Elektronik öğelerle desteklendiği zaman birtakım işler kolaylaşıyor tabii. Bilgisayarlar sayesinde ses kabul edilebilir hale geliyor. Ama bence bunu ne dinleyici yutuyor, ne de müzik camiasında kabul oluyor. Bu kişilerin müzikleri sadece kulüplerde çalıyor. Ömürsüz şarkılar da hiçbir amaca hizmet etmiyor bence.

Sizin müzik çalışmalarınız nasıl gidiyor?
İyi gidiyor. Yaptığım albümden çok memnunum. Aha doğrusu bugüne kadar çok uğraşmadan altını çizdiğim yoldan çok memnunum. İlk çıktığımdan beri yaydığım elektrikten mi, konuşmalarımdan mı, kurduğum ilişkilerden mi bilmiyorum ama herkes beni bir kenara ayırdı. Mesela beş yıl ara vermek zorunda kaldım. Çünkü şirket bulamadım. Sahneye hiç ara vermedim ama albüm yapamadım. TMC’yle buluşana kadar oldukça uzun bir zaman geçti.

Peki umudunuzu yitirip, müziği bırakmak istediniz mi hiç?
Hiç istemedim. Çünkü ben şarkı söylemeyi hiç bırakmadım. Müzik benim hayat damarım. Ben başka bir şey bilmem ki! Müzik okudum, müzik öğrendim. O yüzden benim müziği bırakmam gibi bir şey söz konusu bile olamaz. Ama albüm anlamında dönerken endişelendim: “Acaba unuttular mı” diye. Fakat öyle bir karşılandım ki; elinle tutarsın ya... Elimle tutacak kadar net gördüm o özlemi, sevgiyi... Benim bu saatten sonra; “İyi bir yorumcuyum” demeye ihtiyacım kalmadığını bana hissettirdiler.

Şirket bulamadığınız o beş yıl boyunca piyasada neler değişmiş?    
Türkçe sözlü rock müzik çok ciddi zirve yapmış durumda. Gençler pop müziği eskisi kadar sahiplenmiyorlar. Hani “Ölümsüz şarkılar” diyoruz ya, rock müzikte bu tür şarkılar daha çok çıkıyor. Kendini ifade etme şekli daha net. Trend olmak değil onların derdi. “20 yıl sonra Kenan’ı dinlerim” dedim ya; bir de Şebnem Ferah’ı dinlerim mesela. Ölümsüz müzikler yapmak adına rock müzik biraz daha çalışkan. Biz pop müzik severler, artık bir parça kendimize dönüp, daha iyi şarkılar yapmalıyız. Pop müzikte üretim çok düştü çünkü. Ama bunun yolu elektronik müzikten geçmiyor. Rock müziğin yolundan, yani doğallıktan geçiyor.

Gerçekten ne olacak pop müziğin hali?
Aysel Gürel’i kaybettik. Mesela benim için çok önemli bir isim. Şimdi Ayten’in yazdığı şarkıları düşünüyorum. Diyorum ki; “Ya bak ilkokulda bir çocuk vardı.” Çünkü hakikaten o şarkılar gençliğimiz, geçmişimiz, her şeyimiz... Şimdi hangi şarkıyla; “Bak bu şarkı bana geçmişi hatırlatıyor” diyorsun. İyi şarkılar yapmak zorundayız. Yoksa pop müziğin durumu çok vahim.

Mesela sizin müziğe ara vermeden önceki zamanınızda kimler vardı?
Sibel Gürsoy vardı. Bana vokale de geldi. Ama geri planda olmayı tercih ediyor. Ayşen vardı benim çok sevdiğim vokallerden. Bir de hakikaten müzik yapmak isteyenlerin bağdaşabileceği şirket de yok. “Ne kadar skandalın varsa o kadar adamsın” muamelesi bizim gibiler üzerinde etkili değil. Ben bu piyasanın varolan bütün kurallarını reddettim. Ama ben çok inatçı bir insanım. Herkes benim kadar inatçı olmayabilir. Saydığım isimler müziği bırakmadılar. Ama göz önünde olmayı reddettiler. Çünkü mutsuz olduklarını fark ettiler. Bu savaş gerçekten o kadar basit bir savaş değil. Hem iyi müzik yapacağım, hem güzel olacağım... Güzellik de önemli ama yetmez! İlk zamanlarımda bana acayip dergilerden acayip fotoğraf çalışmaları teklifleri geldi. Anlatamam sana yani. O dergiler evime bile girmiyor, imkanı yok. Bir sürü şeyi reddedip; “Sadece kendi bildiğim yoldan, kendi istediğim şekilde gideceğim” dedim. Evet yol biraz uzuyor belki ama huzurlu oluyorsun yastığa başını koyduğun zaman.

Müzik dışında başka projeleriniz var mı?
Güzel şeyler olacak, inanıyorum. Yıllardır kendi TV programım üzerinde çalışıyorum. Bir müzik programı olacak ama çok detay vermeyeyim. Ekranda çok rahatım ben. Olduğum gibiyim. Müzik konuşmaktan zevk alıyorum. Mesela ilk yıllarımda tam anlamıyla çömezdim! “Kendimi ifade etme imkanı verseler neler söyleyeceğim” derdim ama sıra gelmezdi. Artık onları aştığım için rahatım. Tamamen kendi penceremden gördüğüm müziği yansıtmak istiyorum. Sonbaharda gerçekleşecek bu program. Kanalı henüz belli değil.

“Bu beş yıllık ara olmasaydı mesleğimde daha farklı bir noktada olurdum” dediğiniz oluyor mu?
Benim ilk çıkışım hakikaten ses getiren bir çıkıştı. Kolay kolay herkese daha ilk albümünde; “İyi bir yorumcu” denilmez. Onun da ekmeğini yiyorum. Sonuçta her şey olması gerektiği gibi oluyor. Öyle gerekliydi öyle oldu. Beş yıl nedir ki insan hayatında! Her şeyin bir sebebinin olduğunu düşünüyorum. Annem der ki: Hep kötü kötü gitmez, hep iyi iyi gitmez. Nasıl ki kalp ritminin zikzakları vardır. Tek çizgi olduğunda ölürsün! Ben o zikzaklardan çok memnunum.

Bunu anlamanıza ne sebep oldu?
Çok acı bir tecrübe yaşadım ve o zaman oturup, ah vah ederken bir anda olayların dışına çıktım. “Bunun böyle olması gerekiyordu” diyerek her şeyin analizini yaptım. Bugüne geldiğimde; “Bunları iyi ki yaşamışım” diyorum.

Kendine güvenli bir erkek yetiştiriyorum

Bu beş yıllık ayrılık sırasında bir de çocuk sahibi oldunuz...
Bugüne dek hiçbir yerde oğlumun tek kare fotoğrafı yayımlanmadı. Nazar değmesinden korkuyorum ve bu yüzden istemedim. İlk kez Kelebek için değişiklik yaptım ve oğlumla bir aradayız. Egehan 4 yaşında. “Çocuğun oldu o yüzden ara verdin” diyorlar. Alakası yok. Çünkü oğlum bana hiç engel olmadı. Bir de çok kolay bir çocuktur. Ben işe giderken el sallar; “Güle güle” der. Hayatımda hep varmış gibi geliyor bana. Ben varolduğumdan beri eteğimi çekiştiren biri varmış gibi... Çok olgun, akıllı ve son derece sosyal bir çocuk. Benim hep hayalini kurduğum bir çocuk karakteriydi. Beni sevsin, bana bağlı olsun ama kendi dünyası da olsun. Çünkü hayatta en önemli şey; kendine güvenli bir erkek çocuk yetiştirmek. Kendine güvensiz erkeklerden Allah herkesi korusun! İleride hayatına girecek kadınlar bana ah etmesinler diye kendine güvenli bir çocuk yetiştiriyorum!

İlk albümünüzden bu yana evliliğinizle ilgili tek kelime etmediniz. Neden?
Benim ilk baştan beri aldığım bir karardır bu. Çünkü herkesin bir iş hayatı var. Kimse işimin getirilerini hayatına kabul etmek zorunda değil. Herkes kendi içinde olabildiğince özgür. Ben nasıl özgürsem, o da özgür. Ben muhasebeci olsaydım ne değişirdi ki hayatımda!

 

 

 

 

 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün