« Hürriyet.com.tr

Yön bulduran yarışma

İstanbul Orienteering (yön bulma) Grubu harita okuma ve pusula kullanma becerinizi geliştiriyor. Orienteering Grubu, bu amaçla yürüttüğü çalışmalarına 11 Kasım Pazar günü Belgrad Ormanı'nda düzenlenecek 2001 IOG Sonbahar Orienteering Kupası Yarışması'nı da kattı. Yarışmaya ilk kez katılacaklara yönelik olarak orienteering'i öğrenebilecekleri parkurlar tasarlandı. Hürriyetim, yenibir.com, Karrimor Outdoor Ürünleri ve Adrenalin Tırmanış ve Doğa Sporları'nın sponsor olduğu yarışmaya katılmak isteyenlerin Adrenalin Mağazaları'ndan kayıt yaptırmaları gerekiyor. Yarışmaya katılım ücreti 3 milyon TL olarak belirlendi.

Hürriyet Haber
X

Orjinal yazılımıyla “orienteering” İsveççe kökenli bir kelime. Orienteering güreş, tenis, kaya tırmanışı gibi bir spor dalı. Yönünüzü şaşırmaktan şikayet ediyorsanız, bu spor tam size göre. Orienteriing harita okuma ve pusula kullanma becerinizi geliştiriyor. Özellikle dağcılık, mağaracılık gibi alternatif sporlarla ilgilnenler için edinilmesi gereken bir beceri olan pusula kullanma ve harita okuma, aslında doğayı ve gezmeyi seven herkes için hayat kurtaracak önemli beceriler.

Orienteering yapabilmek için öncelikle ölçekli bir haritası olan, bir arazi gerekiyor. Bu arazi üzerinde haritada belli noktalar belirleniyor. Bu noktalardan oluşan rotaya parkur adı veriliyor. Belirlenen noktalar, bir orienteering bayrağı (kavuniçi-beyaz 30cmx30m ebatında) ile arazi üzerinde işaretlenerek, “parkur döşeme” işlemi tamamlanıyor.

Haritada belirlenmiş başlangıç noktasından parkura girererek, bütün noktaları sırasıyla bulup, parkuru tamamlamladığınızda orienteering yapmış oluyorsunuz. Parkur üzerindeki noktalarıharita okuyarak, pusula kullanarak buluyor ve en kısa zamanda bitiş noktasına gelmeye çalışıyorsunuz. Parkur üzerindeki noktalarda yer alan alan bayraklarda her noktaya özgü şekil bırakan zımbalar var. Bu zıımbalarla kontrol kartınızı deliyorsunuz. Parkuru tamamladığınızda, elinizdeki kartın üzerinde parkurdaki nokta sayısı kadar ve birbirinden farklı zımba izi olması gerekiyor. Bu işlemi en kısa sürede yapan kazanıyor. Parkur bitiminden sonra teslim ettiğiniz kart, hakemlerce kontrol ediliyor. Orienteering yarışmalarında, yalnızca noktaları bulmak yetmiyor. Hız ve zamanı iyi kullanabilmek de çok önemli. En kısa sürede, harita üzerindeki noktaların hepsine ulaşan yarışmacı kazanıyor.

Orienteering parkurunun orman arazisi olduğu düşünülerek, uzun pantolonve uzun çoraplar tercih edilmesi gerekiyor.Üst giysi olarak da kısa yada uzun kollu ince bir kıyafet seçiebilirsiniz. Kalın bir giysi ile koşmak yerine parmakları açıkta bırakan eldivenler ve bir bere çok daha kullanışlı. Yarışma alanında kurulacak çadırlarda üzerinizi değiştirebilir, yedeklerinizi bırakabilirsiniz.Ayakkabılarınızın ormanda koşmaya uygun, tercihen tırtıklı bir tabana sahip modellerden olmasına dikkat edin. Orienteering her türlü hava koşulunda yapılabilir bir spor. Yağış ya da benzeri hava koşulları da olsa yarışmanın ertelenmesi/iptali sözkonusu değil. Yağış vb. olasılıklara karşı ormana gelirken, yanınızda yağmurluk, yedek giysi, ayakkabı ve çorap getirmeyi unutmayın. Yarış sırasında organizasyon alanında ya da aracınızda bırakabilirsiniz. Yarış alanında yiyecek içecek satışı yapan büfe, ücretli tuvaletler, temiz su çeşmeleri ve otopark alanı bulunuyor.

 

Yarışma parkuru deneyim, yaş grubu ve cinsiyete göre ayrılıyor. İlk kez katılanlar için, hem orienteeringi öğrenebilecekleri hem de yarışabilecekleri parkurlar var. Çocuk ve gençler için de ayrı parkurlar oluşturulacak.

 

Yarışmaya katılmak isteyenler saat 09:00-10:00 arasında Belgrad Ormanı NeşetSuyu Piknik alanında kayıt yaptırabilecekler. Ön kayıt de yaptırabilirsiniz. Ön kayıtlar Adrenalin Beşiktaş ve Kozyatağı Mağazalarında alınıyor.  Ön kayıt yaptıranların 11 Kasım Pazar 09:30’da yarışma alanında olmaları yeterli. Yarışma için  3 milyon TlL kayıt ücreti alınıyor. 

 

 

Yarışmaya katılmak için ihtiyacınız olanlar:

    Pusula (Pusulanız yoksa yarışma alanında kurulacak standlardan satın alabilirsiniz.)3 milyon TL.İsteğe göre düdük. (Gerekirse yardım için sesinizi duyurmanıza yardımcı olacaktır)

Orinteering için önemli ipuçları:

    Hız kazanmanın birinci yolu koşmak. İkinci yolu da haritayı iyi okuyarak, en kısa yolu bulmak, böylece zamandan kazanabilirsiniz.Kendinizi yormayın. Bir tepenin arkasındaki noktaya tepeyi aşarak değil, tepenin etrafındaki patikadan dolaşarak da ulaşabilirsiniz. Böylece daha az yorulup, enerjinizi koruyabilirsiniz.Koşsanız da yürüseniz de haritada o anda nerede olduğunuzu sürekli kontrol etmeli ve kaybetmemelisiniz. Harita ölçekli (belli bir oranda küçültülmüş) olduğu için, adım sayarak katettiğiniz mesafeyi hesaplayabilrsiniz. Haritayı iyi okuduğunuzda, pusulasız da noktalara ulaşmanız mümkün. Eğer haritaya göre nerede olduğunuzu biliyor, bir sonraki noktaya giderken yol üzerindeki yüzey şekillerini harita ile eşleştirebiliyorsanız , pusula ile yön belirlemeye uğraşmakla zaman kaybetmeyin. Önünüzü göremediğiniz bir noktada devam edeceğiniz yönü belirlemek üzere pusula kullanmaya başlayabilirsiniz. Düz ve belirgin yüzey şekilleri olmayan bölgelerde pusula çok işinize yarayacaktır. Örneğin geniş açıklıklar ya da sık ağaçlıklı bölgeler. Bu durumda pusulanızla gitmeniz gereken yönü belirleyerek, dibek noktaları belirleyin. Dibek noktalarıpusulanın işaret ettiği yönde bir ağaç, ya da bir kaya olabilir. Ağaca kadar gittkten sonra tekrar pusulanıza bakın. Yeni bir “dibek noktası” belirleyin.

 

 

Bu özellikleriyle orienteering, doğada satranç oynamak olarak da adlandırılıyor. Salt kas gücü değil, beyin ve vücut aynı zamanda çalıştığı için yaşamın geç dönemlerine kadar bu sporda başa güreşebilirsiniz.  Atletizmde 37 yaşında dünya şampiyonluğuna koşan birini düşünelemese de, orienteeringde sıkça rastlanıyor. Her Pazar IOG Grubu Belgrad Ormanı’nda bir parkur oluşturuyor. Grup üyeleri, yeni katılanlar Pazar orienteeringlerini yapıyorlar. Yeni katılanlar için kısa bir eğitim de veriliyor. Öğrenme aşamasında istenirse parkura iki ya da üç kişi birlikte girebiliyor. IOG her Pazar orda, gitmeyi düşünüyorsanız onlarla iletişime geçebilirsiniz. IOG İletişim Grubu mesaj listesine üye olmak için;

turkey-o-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir mail atmanız yeterli.

 

Orienteeringle ilgili bilgi alabileceğiniz web siteleri:

www.websamba.com/turkey-o

www.adrenalin.com.tr

www.dag.org.tr

 

Pusula bakabileceğiniz web siteleri:

www.adrenalin.com.tr

 

 

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ege'nin huzurlu noktası: Seferihisar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Akyaka'yı keşfedin!
YollardaYollarda
Yolunuzu İzlanda’ya düşürmek için 10 sebep!
YollardaYollarda
Rotanızda İtalya varsa, gitmeden önce biraz İtalya şakasına ne dersiniz?
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Bangkok'u keşfedin!
YollardaYollarda
Uçak kalkarken ve inerken telefonumuzu neden kapatmalıyız?