Ege Haberleri

EGE

  Yolun yarısı bitti

  İZMİR, (DHA)
  19 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2012 - 13:55

  Ayakkabıcılar Sitesi'nin Kemalpaşa Caddesi ve otobana doğrudan bağlantısını sağlayacak 35 metre genişliğinde ve 6 şeritli bulvarın yapım çalışmalarını yüzde 50 tamamladı.

  Güzergah üzerindeki dereler menfezle aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yol, yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ayakkabıcılar Sitesi'nden Kemalpaşa Caddesi'ne direkt bağlantı sağlayacak olan 1.4 kilometrelik ana arterin açılması için çalışmalarının yarısını bitirdi. Proje kapsamında, Kemalpaşa Caddesi-Ayakkabıcılar Sitesi arasındaki 6108/1 Sokak üzerinde 35 metre genişliğinde 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritli geniş bir bulvar oluşturuluyor. Söz konusu güzergah üzerinde bulunan dereleri menfez ile aşarak Ayakkabıcılar Sitesi'nden Kemalpaşa Caddesi'ne kesintisiz ulaşım sağlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, Sabi Deresi üzerindeki menfezin yapımını tamamladı, Piçi Deresi üzerindeki menfez çalışması ise sürüyor. Ayrıca güzergah üzerinde yağmursuyu, elektrik ve sulama hatlarının yapımı gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki sonbaharın başında bitirilmesi planlanan proje kapsamında yol, kaldırım, orta refüj ve yeşil alan düzenlemesi ile yol kenarlarında sağlı-sollu otopark cepleri oluşturuluyor. Aydınlatma çalışmalarının da yapılacağı yeni bağlantı yolunun asfaltlama ile birlikte maliyeti yaklaşık 4 milyon lirayı bulacak.


  İTİRAZLAR ZAMAN KAYBETTİRDİ
  Bölge esnafının yoğun taleple beklediği yolun kente kazandırılması için uzun ve zorlu bir süreçten geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, öncelikle imar planı tadilatı yaparak imar uygulaması gerçekleştirdi. Ancak çeşitli itirazlar nedeniyle ciddi bir zaman kaybı yaşandı. Daha sonra parselasyon planı, gerekli kontrol ve tescil işlemleri için Kadastro birimi ve ardından da Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gönderildi. Ayrıca yeni açılacak yol güzergahı üzerinde BOTAŞ'ın ana boru hattı bulunması nedeniyle de “güzergah planı” süreci yaşandı. 35 metre genişliğinde ve toplam 1.4 kilometre uzunluğunda yapılan yolun zemin hazırlığı, aciliyet nedeniyle mülkiyet problemi olmayan alanlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi şantiye imkanları ile 2011 yaz başında gerçekleştirildi.


  KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLANACAK
  Ayakkabıcılar Sitesi ile Kemalpaşa Caddesi arasında doğrudan bağlantı sağlayacak olan yeni yol, site sakinleri için büyük önem taşıyor. Ayakkabıcılar Sitesi ve Kara Nakliyecileri sitesine gelen özellikle büyük tonajlı kamyonlar ve TIR'lar, halen Aydınlar Caddesi'ni kullanarak otobana geçiş yapıyor. Bu durum, otoban girişinde ciddi trafik yoğunluğuna neden oluyor. Yolun hizmete alınmasıyla birlikte araçlar Aydınlar Caddesi'ni kullanmak zorunda kalmadan Ayakkabıcılar Sitesi'nden Kemalpaşa Caddesi'ne ve otobana rahatlıkla giriş yapabilecek. Böylece bölgenin trafik sorunu da büyük ölçüde çözümlenmiş olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı