Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yolsuzluğa rapor onayı

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Edirnekapı ve Sakızağacı şehitliklerindeki mezar yerlerini sattığı iddiasıyla yargılanan Türk Şehitleri Vakfı yöneticileri hakkında iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sakızağacı Şehitliği'yle ilgili raporda 50 mezar yerinin satıldığı, bunlardan bir kısmının aile mezarına dönüştürüldüğü vurgulanıyor.

  Edirnekapı ve Sakızağacı şehitliklerindeki mezar yerlerini sattığı iddiasıyla Türk Şehitleri İmar Vakfı aleyhine açılan davada, konuyla ilgili bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda Sakızağacı Şehitliği'nde 50 adet mezar yerinin satıldığı, bunlardan bir kısmına defin yapıldığı belirtildi. Edirnekapı Şehitliği için ise bilirkişi incelemesi önümüzdeki günlerde yapılarak sonuç mahkemeye bildirilecek.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın suç duyurusuyla harekete geçen Eyüp Cumhuriyet Savcılığı vakıf yöneticileri hakkında iki ayrı dava devam ediyor. Eyüp Cumhuriyet Savcısı Süleyman Tomrukçu'nun hazırladığı iddianamede, iki şehitliğin imarı ve yönetimi için kurulan vakfın yönetim kurulundaki kişilerin, bağış toplama gerekçesiyle şaibeli şekilde şehitlik arsasını sivil vatandaşlara sattıkları belirtiliyor. Şehitlere ayrılan mezarlara sivil vatandaşların gömüldüğü, aile mezarına dönüştürüldüğü ifade ediliyor. ‘‘Vakıf yöneticilerinin, orjinal mezar taşlarında değişiklikler ve tahribatlar yaptığı tesbit edilmiştir’’ denilen iddianamede şehitlikten yer alıp ölülerini defnedemeyen vatandaşların 3. Kolordu Komutanlığı'na şik*ayette bulunmaları üzerine olayın ortaya çıktığı anlatılıyor.

  Hapisleri isteniyor

  ‘Görevini kötüye kullanmak’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlarından TCK'nın 240/1 ve 503-522. maddeleri uyarınca yargılanacak olan vakıf yöneticilerinin 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Ayrıca Dernekler Yasası'na aykırı davrandıkları için yargılanmaları sözkonusu.

  Vakıf yöneticileri, Eyüp 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sundukları yazılı savunmalarında vakfa bağış toplamak için bazı mezarları sattıklarını ve bundan şahsi çıkar elde etmediklerini belirterek ’’Dün bize yaptığımız hizmetler nedeniyle plaket verenlerin bizi dolandırıcılıkla suçlamasını bir türlü anlayamadık’’ demişlerdi.

  Mahkeme, vakıfın sivil vatandaşlara sattığı ancak gömü işlemi tamamlanmayan mezar yerlerinde definlerin durdurumasına karar vermişti. Mahkeme, bu kararı Milli Savunma Bakanlığı İstanbul İnşaat Emlak Başkanlığını'nın isteği üzerine almıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı