Ege Haberleri

  Yollarına hep engel oldular

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  25.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurulduğu 1991 yılından itibaren yüzlerce engelli vatandaşı sosyal yaşama kazandıran, günde ortalama 45 engelliye sağladığı mesleki eğitim kursları ile istihdam kapılarını aralayan İzmir Ortopedik Özürlüler Rehabilitasyon Derneği, şoför sıkıntısı yaşıyor.

  Direksiyona geçti

  29 Mart yerel seçimleri öncesi AKP’nin, Bayraklı’yı ayırmasının ardından Karşıyaka Belediyesi’nde yaşanan “Kent A.Ş. krizi” engellileri de derinden etkiledi. Bölünmenin ardından, alanının yüzde 60’ını nüfusunun ise yüzde 43’ünü kaybeden Karşıyaka Belediyesi, Kent A.Ş.’de çalışan 300 işçiyi işten çıkartınca, on yıldır derneğin servis aracını kullanan şoför de işsiz kaldı. Her gün yüzlerce kilometre yol katederek, kentin farklı ilçelerinden ortopedik engelli dernek üyelerini Dedebaşı’ndaki eğitim merkezine getiren servis aracı kullanılamaz hale geldi. Sorunun başladığı Mayıs ayından beri Karşıyaka Belediyesi ile yapılan hiçbir resmi yazışmaya olumlu cevap alamayan Dernek Başkanı Ramazan Kaymaz, çareyi, servis aracının direksiyonuna oturmakta buldu.

  Suç işlemeye mecburum

  Sağ bacağındaki protez nedeniyle kendisi de ortopedik engelli olan, engelliler için düzenlenen H tipi ehliyet ile resmi plakalı servis aracını kullanmaya başlayan Kaymaz’ın “Sorumluluklarım gereği suç işliyorum” çığlıklarıma ne İzmir Valiliği’nden, ne yerel yönetimlerden ne de hayırseverlerden kulak veren olmadı. Dernek üyeleri, iç döşemeleri dökülen, engelliler için forklift sistemi bulunmayan ve metal parçaları paslanan, 1992 model servis aracının yenilenmesini beklerken, şoförsüz bırakılarak adeta cezalandırılmış oldu.

  ZORUNLU VEDA ETTİ

  Günde 45 engelli dernek üyesine, beş farklı branşta mesleki eğitimi verebilen Ortopedik Özürlüler Rehabilitasyon Derneği, şoförsüz kalmalarının ardından sadece 6-7 engelliyi merkeze taşıyabilir hale geldi. Uzak ilçelerden kendi imkanları ile eğitim merkezine gelemeyen engelliler ise kurslara zorunlu olarak veda etmeye başladı.

  Siyasi çatışma

   Servis aracının şoförü işsiz kalınca defalarca belediyeye başvuran ancak her defasında “Şoför kadromuz yeterli olmadığından, isteğinizi yerine getiremiyoruz” yanıtını alan Dernek Başkanı Ramazan Kaymaz, yetkililere seslendi. Yıllardır engelli vatandaşlara ücretsiz kamu hizmeti verdiklerini, bağış ve kermes gelirleriyle ayakta kalmaya çalıştıklarını söyleyen Kaymaz, siyasi çatışmalara kurban gitmeyi içlerine sindiremediklerini söyledi.

  YENİ YIL HEDİYESİ

  Haftanın yedi günü eğitim verdiklerinin altını çizen Kaymaz, “Yükümüz çok ağır. Sadece bağışlarla ve ürünlerimizin kermes yoluyla satışından elde ettiğimiz gelirle geçinmeye çalışıyoruz. Başta Valimiz Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Karşıyaka Belediye Başkanı olmak üzere, yardım imkanı olacak herkesten destek bekliyoruz. Engellilerin ulaşımı konusunda yükümlülük sahibi olan belediyelerin sorunu çözmesini umut ediyoruz. Yeni yıl hediyesi olarak bize bir şoför tahsis edilsin. Aksi halde nereye kadar sürdürebiliriz bilmiyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı