"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Yollarda kuş gribine dikkat

Kuş gribiyle ilgili uyarılar artmaya başladı. Kanatlı hayvanlarda başlayan ancak insanlara da yayılarak Asya’da ölümlere yol açan kuş gribinin Avrupa ve Ortadoğu’ya da sıçrayacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’ye henüz ulaşmadı, ayrıca olası hastalıklara karşı tatbikatlar başladı. Siz yine de özellikle Uzakdoğu’ya yapacağınız seyahatlerde dikkatli olun.

Hastalık etkeni virüs, yabani kuşlar tarafından uzak yerlere taşınabiliyor. İnsandan insana bulaşmadığı söylense de British Medical Journal’da yayınlanan bir yazı aksini kanıtladı. Araştırmacılar iki vakada, kuş gribi virüsünün insandan insana bulaştığını doğruladılar. Bu gelişme, kuş gribi virüsünün yakında hızlı bir şekilde bulaşma özelliği kazanması ve milyonlarca insana bulaşması ihtimalini arttırıyor.

Tavuklar, ördekler, göçmen kuşlar gibi tüm kümes hayvanları ve kanatlıları avian influenza da denilen kuş gribinden etkilenebiliyor. Bunların dışkısıyla ortama atılan virüs, su kaynaklarına, bulaşık sudan içen memelilere geçiyor. Hastalık hayvancılık sektörü için ciddi bir tehlike. Ama insanlara bulaşması halinde de öldürücü olabiliyor.

Hastalığın bildiğimiz gripten tek farkı, insanların bu virüsle daha önce hiç karşılaşmamaları nedeniyle bağışık olmamaları. Bu hastalığın ağır seyretmesi anlamına geliyor. Kronik kalp hastalığı, tansiyon sorunu olanlar, diyabetikler, böbrek hastaları, ayrıca 65 yaş üstündekiler ve küçük çocuklar açısından risk daha büyük.

NASIL BULAŞIYOR?

Hastalık insanlara kanatlılar veya memeli hayvanlardan solunum yoluyla bulaşıyor. Hayvanların etlerini yemekle bulaşmıyor. Solunum yolundan bulaşması ise hayvan çiftliklerinde, tavuk pazarlarında, bunlara yakın temas halindeki insanlarda görülüyor. Oradan da ailelerine ve iş çevrelerine yayılabiliyor. Özellikle çok ve hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edenlerin daha büyük risk altında olduğu açık.
X