Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yoldaş Türk’e torpil Rumları karıştırdı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  01 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 01 Eylül 2012 - 00:25

  AB dönem başkanlığını yürüten Kıbrıs Rum yönetiminin, bakanlar kurulu kararıyla Brüksel’deki daimi ofislerinde bir Kıbrıslı Türk’ü işe alması Rum kesimini karıştırdı.

  RUM medyası, sol politik gelenekten gelen ve Kıbrıslı bir Rum diplomatla evli olan Kemal Uysal’ı hedef seçerek, “Binlerce Rum işsiz dururken, tanımadığımız KKTC üniversitelerinden mezun bir Türk’ü nasıl işe alırsınız” diye saldırdı.

  Tartışmaların odağı haline gelen 36 yaşındaki Kemal Uysal, Rum hükümetinin Brüksel’deki daimi temsilciliğinde ikinci sekreter unvanıyla diplomatlık yapan Vivien Konnari ile evli ve iki çocuk sahibi.

  Rum medyası, Uysal’ın, KKTC’deki bir üniversiteden mezun olduğuna dikkat çekerek, atamanın yasadışı olduğunu savunurken 4 bin dolar euro maaş alan turizm ve otelcilik mezunu Kemal Uysal’ın eşiyle birlikte AKEL üyesi olduğunu da vurguladı. Tepkiler üzerine iktidardaki komünist AKEL’in hükümet sözcüsü Stefanu Stefanos “Siyasi bir tercih yaptık. Ayrıca söz konusu genç, Türkiye’nin işgaline karşı çıkan bizden biri.  İngiltere’nin Surrey Üniversitesi’nde de yüksek lisans eğitimi almış” dedi.

  Babası Hürriyet’e konuştu

  Kemal Uysal’ın Girne’de yaşayan babası Zihni Uysal, Hürriyet’e yaptığı açıklamada oğluna yönelik “çirkin bir saldırı” başlatıldığını belirterek “Bir anlam veremiyorum” ifadesini kullandı. Uysal, “Oğlum Kemal, Kıbrıslı Rum eşiyle Küba’da evlendi. Küba Komünist Partisi davet etti. 3 dil biliyor, eşi Brüksel’de çalıştığı için ataması yapıldı. AB Birleşik Sol grubunda da staj yaptı. Kıbrıs daimi temsilciliğinde çalışmasa, AB Komisyonu’nda çalışır. Bundan daha normal ne var” dedi. Aile, oğullarının fotoğrafının medyada yayınlanmamasını istiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı