Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Yoldaki mezar’da önce bidon vardı, işaretler sonra kondu

  Hasan TÜFEKÇİ/ANKARA
  30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ağustos 2006 - 16:23

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, seçim bölgesinde meydana gelen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği kazayı soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı. İki gün önce yolda mavi bidonlar gördüğünü belirten Eşref Ertem, trafik işaretlerinin kazadan sonra konulduğuna tanık olduğunu söyledi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Erdem, önergesinde, eski bakan Zeki Ergezen’in, bölünmüş yol çalışmaları bitirilmeden, bölge müdürlüklerine yolların usulüne ve çağdaş mühendislik normlarına uygun yapılmadığına dair uyarılar içeren bir genelge gönderdiğini anımsattı.

  YETERLİ ÖNLEM VAR MI?

  Yol inşaatının plansız yapımı ve aceleye getirilmiş olması nedeniyle yanlışlık ve eksikliklerin açıkça görüldüğünü iddia eden Erdem, önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

  Çok kısa bir süre önce yapımı tamamlanan bu yolda, neden baks, büz, menfez gibi yapıları önceden ve zamanında yapılmamıştır?

  Bu kesime sürücüyü girilmesi istenen şerite zorunlu olarak yönlendirecek bir düzenleme yapılmış mıdır?

  Buraya işaret ve işaret levhası ile ışıklı, fosforlu levha ve bariyerler konmuş ve gece de görülebilecek şekilde yeterli önlem alınmış mıdır?

  BİZZAT TANIK OLDUM /images/100/0x0/55eb46b9f018fbb8f8b6ba86

  Kazadan iki gün önce geçtiğim bu yolda, yolun trafiğe kapatıldığı noktada sadece mavi renkli birkaç bidon vardı. Bunların arasından bir araç farkında olmadan rahatça geçebilirdi.

  Oysa kaza sonrasında olay yerine gittiğimde bir araçla yeni işaretler dikildiğine bizzat tanık oldum. Yedi kişinin hayatına mal olan bu trafik kazası öncesi, neden usulüne uygun ve yeteri kadar işaretleme yapılmamıştır?

  KADROLAŞMANIN PAYI

  Hiçbir suçu olmayan Altıntaş, Durmaz ve Yıldırım ailelerinin maddi ve manevi kayıplarını kim tazmin edecektir?

  Kaza olduktan saatler sonra, işgüzarlık yaparak yola işaret levhaları yerleştiren görevliler hakkında ne gibi işlem yapmayı düşünüyorsunuz?

  AKP iktidarı döneminde ehil ve yeterli olmayan atamalarla partizanca bir kadrolaşmanın gerçekleştirildiği artık açıkça bilinmektedir. Böyle bir kadrolaşmanın, bu kazanın vukuunda payı olduğunu düşünüyor musunuz?
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı